Hamilelikte Son Üç Ay Neden Önemli?

Hamilelikte son 6. Ve 9. Ayları kapsayan anne baba ve tüm aile bireylerinin heyecanla beklediği hamilelikte son üç ay neden önemli? Sorusu; son üç ayın herkesçe önemini yeniden vurguluyor. Heyecanlı bekleyişin yanı sıra ruhsal ve bedensel yenilenme süreci artık bu dönemde doruk noktasına ulaşıyor. Annedeki duygu geçişleri, kaygı sonra korku ve meraklı bekleyişi adeta yerini doğumdan sonra tebessüm ve mutluluk gözyaşlarına bırakıyor. Bu son üç ay dönemine artık bebek olgunluk seviyesinin en üst seviyelerine çıkmış; anne ise adeta ağırlaşmaya başlamıştır. Annedeki duygusal patlamam ve bedensel zorluk giderek daha da ağırlaşmaya başlamıştır.

Otuz yedinci haftadan sonra bebek artık dışarıdan da görülebilir bir şekilde hareket sıklığını daha da artırıyor adeta bebek canlı bir görünüm kazanarak tebessüm eden gözlerle etrafı izlemeye devam ediyor. Bebek hem gelişim safhasını hala devam ettiriyor hem de işitme duygusu eşsiz bir hassasiyet kazanarak dışarıdaki sesleri başarılı bir şekilde duyabiliyor. Dış dünyadan gelen etkilere de  tepki  veren  bebek bu süreçte anne ve babasının seslerini  de  tanımaya başlıyor. Bu dönemde kafatası normal doğum için daha işlevsel hale gelerek; bebeğin kafası esnek bir hal alıyor. Boyu 45-50 cm. olan bebeğin kilosu ise yaklaşık olarak 2700-3500 grama ulaşmış bir şekilde gelişim gösteriyor.

Doğum Belirtileri ve Annenin Yapması Gerekenler

  • Hamilelik süreci; özenli olunması kadar, tüm bu süreci bir nebze olsun akışına bırakarak korkmadan ve mutlu bir şekilde sürdürmeyi gerektiriyor. Böylelikle doğum belirtileri ve annenin yapması gerekenler kapsamında çok sayıda uygulama ve yöntem geliştirmek gerekiyor.
  • Hamileliğin son üç ayında anne beslenmesine her zamankinden daha çok dikkat etmeli;  bolca su içip,  vitamin almaya devam etmelidir. Anne bolca sıvı tüketmeli; kısa yürüyüşler yaparak yeterince dinlenmeyi ihmal etmeden kendine ve bebeğinin sağlığına çokça dikkat etmelidir.

Hamileliğin son üç ayında anne doğum belirtilerine karşı hazırlıklı olmalı asla korkmadan bu sürece yaklaşmalı.

  • Amniyotik kesenin yırtılması sonucu kasılmalar bu belirtilerin en başında geliyor. Bu kesenenin yırtılması içindeki su dışarı atılıyor ve anne yirminci haftadan sonra Braxton Hicks kasılması denilen hafif ve ağrısız acıya karşı adeta hazır duruma geliyor.
  •  Sırttan başlayıp karın bölgesine kadar ilerleyen sancılar zamanla bacaklara da nüksediyor,  gittikçe sıklaşıyor ve ağrılı hal giderek çekilmez ve acı bir hal alıyorsa; doğum sancısı başlamış demektir.

Anne ve Babalar Son Üç Ay Trimesterı’nda Bebeklerini Nasıl Karşılamalı?

  • Öncelikle hamileliğin son üç ayında babaların anneye verdiği destek ve birlik beraberlik mesajı son derece önem taşıyor. Anne ve babalar son üç ay Trimesterı’nda bebeklerini nasıl karşılamalı?  Soruları eşliğinde anneye verilen destek ışığında meraklı bekleyiş ve heyecan kontrol altına alınmalı.
  •  Bebeğin odası ve ihtiyaçları fazlaca israfa kaçmadan ihtiyaçlar dâhilinde alınmalı. Unutmayın bebeğiniz kısa sürede büyüyecek ve türlü marka ve çeşitlilikteki kıyafet ve tulumlarını giyemeden göz açıp kapayıncaya dek bebeğinizin büyüdüğünü fark edeceksiniz.
  • Anneler;  bebek maması, gelişimi, ihtiyaçları, bakımı ve daha pek çok konuda kitap okumalı kendini geliştirmeyi hız kesmeden devam ettirilmelidir. Anne ve babalar bu süreci olabildiğince faydalı sağlıklı ve sosyal hayatlarını karmaşık bir hale sokmadan aşamalı bir şekilde gerçekleştirmelidir. Son üç ay dönemi anne ve babalar için bir türlü geçmek bilmese de bir gün gerçekleşeceği umut edilerek sabırlı olunmalıdır.
  •  Bebeğe son dakika tehdit unsuru oluşturabilecek ruhsal ve bedensel risk oluşturabilecek herhangi bir erkti ev harekette bulunulmamalıdır. Anne ve babalar son üç ay evresine sakin, duyarlı, dingin ve hazırlıklı bir şekilde girmeli.
  • Bebeklerini kucaklarına almanın mutluluğunu ve bu duyguyu yaşamanın hayallerini kurmaya devam etmeliler. Bu kapsamda anne ve babalar bir taraftan da sağlık, beslenme ve aktivite planlarını dengeli bir şekilde yürütmeye devam etmeliler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir