Hamilelikte Spor Yapmanın Faydaları

Spor yapmak, bel, boyun ve bacak sağlığı yerinde olan herkesin vücudu için minnet borcudur. Fiziğimizi olduğu gibi korumak, yaşlanma dönemindeki kemik erimesine savaş açmak gibidir. Gençlik zamanlarında yapılan ve yapılmayan her spor, yaşlılık zamanında meyvesini verir. Meyvenin atlı ve bol sulu olmasını, bizi ferahlatmasını istiyorsak da kesinlikle sporu ihtimal etmemeliyiz.

Her insanın spor yapması gerektiğinden bahsettik. Spor yapamayacak, yürüyemeyecek durumda olanlar hariç herkes spor yapmalıdır ki buna hamileler de dahildir. Hamilelikte spor yapmanın faydaları hakkında en sağlıklı bilgileri bu yazıda bulacaksınız.

Hamilelikte Pilatesi vs Hamile Egzersizi

Hamilelik dönemi, anne adayı için olağanüstü bir dönem değildir. Tam aksine bu dönemde de anne, fiziksel tüm aktivitelerine devam edebilir yalnızca biraz daha dikkatli olmak kaydıyla. Bu dönemde anne, hamile pilatesi ve hamile egzersizi olarak adlandırılan sporları yapmalıdır. Bu sporlar anne adayının fiziksel sağlığının yanı sıra psikolojik sağlığını korumasında da yardımcı olur.

Hamilelikte Sporun Faydaları

Hamilelikte sporun faydaları saymakla bitmez. Öncelikle fiziksel faydalara değinmek gerekirse spor yaptıkça kalp atışınız artacak ve daha fazla kan pompalama sonucunda vücudunuzdaki kan daha hızlı yenilenecektir. Vücudunuzda oluşan kramplar ve ağrılar da spor sayesinde en aza iner. Ayrıca karın ve bacak hareketleri yaptıkça sindiriminiz düzene girecektir.

Tüm beden çalışmalarınızda kanın daha hızlı pompalanması sayesinde selülit ve çatlak oluşumları da uzun süre minimum seviyede seyredebilir.

Sporun ayrıca psikolojik faydaları da vardır. Spor yapan birey, mutluluk hormonu salgılar ve bu hormon sinir, stres gibi olumsuz hormonları daima yıkar. Bu sebeple spor, doğrudan anne adaylarının dolaylı olarak da bebeklerin mutluluğu için önemlidir.

Hamile Pilatesi / Hamile Egzersizleri

Hamilelik döneminde diğer zamanlarda olduğu gibi spor yapmanız olanaksızdır. Olanaksız olmasının yanında bebeğin sağlığı için de pek önerilmez. Çünkü diğer zamanlarda yapılan ağırlık kaldırma, cardio, koşu, sıkı karın ve bacak çalışmaları, hamilelik döneminde bebeğin özellikle ilk 3 ayda anne rahmine tutulmasını zorlaştırabilir.

Bu durumlar göz önünde bulundurulduğunda anne adayı hem kendi sağlığı hem de bebeğinin sağlığı için hamile egzersizleri ve hamile pilatesi tercih edilmelidir. Bu sporlar hafif olarak tabir edilen sporlardır. Yaparken keyif alırsınız ve bebeğiniz de sizin duygu durumunuzu hissettiğinden dolayı keyiflenir.

Hamile egzersizleri diğer zamanlarda yapılan ev içi ve ev dışı egzersizlerin daha hafifleri olarak düşünülebilir. Evde sandalye yardımıyla yapacağınız squat hareketleri, bacak açma kapama hareketleri, kol sıkılaştırıcı hareketler sizin esnek kalmanıza; böylelikle de hamileliğin verdiği hantallık duygusundan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Hamile pilatesi ise topla ve çemberle yapılan, fazla enerji sarf etmenizi sağlamayacak hareketler bütünüdür. Bu hareketleri yaparken top üzerinde sırt üstü uzun süre yatmamaya özen gösterilmelidir. Sırt üstü yatmak zaten normal durumda da anne adayı için çok sağlıklı olmayan bir şeyken top üstünde pilates yaparak da asla fayda sağlayamazsınız. Fakat topu, ayaklarınızı uzatmak için ya da kol hareketleri için kullanabilirsiniz.

Hamile pilatesi yaparken alet kullanmaktan kaçınmalısınız. Bu aletler, sizi fazla zorlar ve kontrol edememe ihtimaliniz yüksek olduğundan tercih etmemelisiniz.

Bu egzersizleri ve pilates hareketlerini yaparken uzman hamile pilatesi koçlarından yardım alabilirsiniz. Fakat bu durumda da koçun gerçekten hamile koçluğu belgesi olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Çünkü bazen hamilelere de normal pilates yaptırılabiliyor, bunun önüne geçmek için de en başından sıkı önlemler alınması gerekiyor.

Spordan Sonra

Hamile egzersizi/pilatesi yaptıktan dikkat etmeniz gereken nokta spordan sonra teriniz soğumadan ılık duş almanızdır. Duş almanız hem kaslarınızı rahatlatacak, hem ter kokmanızı engelleyecek hem de terden dolayı vücudunuzdan oluşabilecek sivilcelerin önüne geçecektir.

Ilık duştan sonra ise ana ya da ara öğün yapmanız, bebeğinize mutluluk üstüne mutluluk vermenizi sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir