Hamilelikte Stresle Baş Etmenin Yolları

Hamilelik heyecanlı ve büyüleyici olduğu kadar, stres verici ve sinir bozucu bir hal alabilir. Hamilelikte stresle baş etmenin birden fazla yolları var. Ancak burada tüm iş size düşüyor. Fizyolojik ve biyolojik değişimler içerisinde farklı ruh hallerinde olabilir, sinir nöbeti geçirebilir ve biranda her şeyden vazgeçme hissiyatına kapılabilirsiniz. Bunlar gayet doğal. Asıl mesele, içine girdiğiniz bu durumla baş etmek isteyip istemediğinizde. Eğer siz kendinizi bırakırsanız, kimse size yardımcı olamaz. Bu yüzden bu yolla baş edebilmek için en büyük görev size düşüyor.

Araştırmalar, hamilelik sırasında şiddetli stresin ciddi oranlarda sonuçları olduğunu ortaya koyuyor. Bu sorunların başında düşük yapma, erken doğum gibi tetikleyici hormonlar üretmesine neden olacak sorunlar dahil. Bunlar dışında ister hamile olun ister olmayın stres günümüzün en büyük problemlerinden ve depresyon ataklarına kadar sorunlara sebebiyet verir. Bu yüzden bir an önce negatif durumdan arınarak kendinize çekidüzen verin ve stresle başa çıkmanın yollarına bakın.

Hamilelikte Stresle Baş Etmek İçin Düzenli Uyku

Hamilelikte stresle baş etmek için düzenli uyku hayati bir önem taşır. Uyku düzenindeki bozukluklar yalnızca hamilelerde değil, herkeste strese sebebiyet verir ancak duygusal yönden zaten hassas olan hamilelik döneminde düzenli uyku çok önemli bir yer tutuyor. Özellikle az uyumak insanlarda strese sebep oluyor. Hamilelikte çok uyumakta sağlıksız olduğundan uyku düzeninizi istikrarlı olarak sağlamalısınız. Uyku, beyninizin uyanık zamanlarda tükenebilecek nörotransmitterleri geri kazanmasına izin verir.

Evet, özellikle son üç aylık dönemde uyku çok ciddi bir sorun haline geliyor. Bunun için oda sıcaklığını uyuyabilmeniz için en uykun seviyelerde tutabilir ve kendinizi en rahat hissettiğiniz uyku pozisyonunu alabilmenize yardımcı olacak yastıklardan faydalanabilirsiniz. Hamilelikte stresle baş etmenin yolları arasında sırasıyla aşağıdaki yolları izlemelisiniz.

Çevrenizden Yardım Alın

Eğer içinde bulunduğunuz sorunları tek başınıza aşacak gücü kendinizde bulamadığınızı hissederseniz profesyonel yardım almaktan kaçınmayın. Hamileyken bazı şeylerin üstesinden tek başınıza gelememenizi dert etmeyin ve çevrenizden yardım isteyin. Bazı şeyleri tek başınıza yapamamanız durumunda strese girmeyin ve bunun geçici bir durum olduğunuzu kendinize telkin edin.

Egzersiz Yapma

Eğer bir komplikasyonunuz yoksa ve doktorunuz mani görmezse egzersiz yapın. Egzersiz yapmak endorfin salgılanmasına vücuttaki kan akışının hızlanmasını sağlar. Düşük tempolu yürüyüş, plastes ve yoga yaparak hamileliğiniz sırasında spor yapmaya devam ediyor olabilirsiniz. Egzersiz yapmak doğumdan sonra kas problemleri yaşamanızın da önüne geçeceği gibi, zihnen ve fiziksel olarak meşgul olmak sizi stresten kurtarır.

Akupunktur

Akupunktur hamilelik sırasında sadece güvenli olmakla kalmaz, aynı zamanda rahatlatıcı olabilir. Evet yeterince acı çektiğinizi düşünürken yeni bir acıya daha katlanamayacak olduğunuzu düşünebilirsiniz, ancak Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki araştırmacılar, uygulamanın “sahte” akupunktur alan kadınlara kıyasla hamile kadınlarda depresyon belirtilerini azalttığını belirlediler.

Eğlenceli Bir Şeyler Okuyun

Sizi stresten uzaklaştıracak, aklınızı meşgul edecek ve sizi eğlendirecek şeyler okuyun. Bunun için bir karikatür dergisi, kadın dergisi veya eğlenceli bir roman seçebilirsiniz. Size üzecek haberlerin yer aldığı gazetelerden ve dramatik şeyleri okumaktan kaçının.

Sık Sık Duş Alın

Ilık duş almak vücudunuzu stresten arındırmanıza ve rahatlamanıza imkân sağlar. Özellikle hamileliğinizin ilk üç aylık döneminde suyun çok sıcak olmamasına dikkat edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir