Hamilelikte Stresten Korunma

Stres, herkes için zararlı bir duygudur. Vücudun tümünü kısa zamanda etkisi altına alır ve hareketlerinizi yönetir. Stresli olduğunuzda aynı zamanda sindirim sisteminiz de etkilenir. Bazı kişilerde bu durum daha sık tuvalete çıkmayken bazı kişiler tuvalet ihtiyacını gideremezler. Vücudumuza bu derece büyük etkisi olan stresin, insanlar tarafından yenilmesi gerekir ki zarar vermesin.

Normal insanlara çok zararı olan stres, hamilelere ne derece etki eder? Elbette daha çok. Stres, annenin zaten bebek etkisi altında olan sindirim, bağışıklık sistemlerine daha da etki ederek adeta öldürme potansiyeline sahip olur. Annenin psikolojik durumundan etkilenen bebek de annenin stresinden nasibini alır ve plasentasının içinde huzursuzlanır. Bebeği huzursuzluktan korumak için annenin sakin kalması önemlidir.

Anne, hamileliği döneminde sevdikleriyle birlikte olmalı ve sevdiği işi yapmalıdır. Ayrıca bu dönemde hamile egzersizleri ve pilatesi yapmak, annenin huzurunu ve mutluluğunu korumasında yardımcı olur. Ayrıca hamilelikte stresten korunma için içerisinde doğal şeker bulunan yaş ve kuru meyvelerden de tüketilebilir. Anne adayı bu yiyecekleri süt ya da yoğurtla tüketerek içerisindeki şekeri dengeleyebilir.

Gebeliğin ilk dönemlerinde yüksek riski olan düşük, stresle etkilenir. 5.aydan itibaren de stres, annenin kanıyla bebeğe daha fazla nüfuz eder, bu da bebeği çokça etkiler. 3-6 ay arasındaki dönemde ise bebeğin beyin ve sinir sistemi gelişimi tavan yaptığından dolayı stres, bebeği çokça etkiler.

Stresle Başa Çıkmanın Yolları

Strese girdiğiniz zamanlarda stresle başa çıkma yolları hakkında araştırmalar yapmaya girişebilirsiniz. Yapmanız gereken ilk şey, kendinizle ve bebeğinizle sakince konuşmalar yapmaktır. Sakin konuşmanız ve sürekli kendinize mutlu olduğunuzu söylemeniz, stresini azaltacağı gibi bebeğinizin mutluluğunda da etkili olacaktır.

Ayrıca sakin müzikler dinlemek, dışarıda yürüyüş yapmak, ılık suyla duş almak, su içmek ve nefes egzersizleri yapmak da sakinleşmenizde yardımcı olacaktır.

Sizi yatıştıracağını düşünerek hiçbir şekilde doktor tavsiyesi dışında ilaç almamalısınız.

Stresin uzun süre tedavi edilmemesi anne adayını depresyona sokabilecek bir durumdur. Bu sebeple öncelikle anne, stresli durumlardan kaçınmalıdır. Eğer anne adayı üzerinde stresin ağırlığını hissediyorsa bu durumda gevşeme hareketleri, nefes egzersizleri ve diğer yöntemlerle stresini azaltmayı hedeflemelidir. Anne adayı eğer bu şekilde stresin kendisini içine soktuğu duygulardan ve fiziksel etkenlerden kurtulamıyorsa en kısa zamanda uzman psikolog yardımı almalıdır. Psikolog, küçük terapi seansları yapacak ve anne adayının hamileliğini de göz önünde bulundurarak hafif sakinleştiriciler verecektir.

Bu yöntemler en iyi stresle başa çıkma yolları arasındadır.

Stresin Fiziksel Etkileri

Stres, sinir sistemini doğrudan, sindirim sistemini de dolaylı olarak etkileyen bir duygu durumudur. Sindirim sistemi içerisinde bulunan mide ve bağırsaklar, stresten fazlaca etkilenirler. Bağırsak gazı, kabız, mide yanması gibi durumlar oluşabilir. Mide şişliği, gazdan kaynaklanan kramplar ve ağrılar da uykusuzluğa sebep olabilir. Ve çok fazla uykusuz kalmak da strese sebep olur. Kısacası stres durumu an zaman döngüden ibarettir.

Stresli zamanlarda saçlarda kepek ve dökülme arttığı gibi vücutta strese bağlı isilik gibi noktacıklar da oluşabilir. Bunların yanında mide bulantısı, baş dönmesi, nabız yüksekliği, titreme ve üşüme durumları da yaşanabilir. Tüm bunlar bebek için hem doğumdan önce hem de doğumdan sonra olumsuz durumlar yaratabilir. Yani tüm bunların ışığında stresin fiziksel etkilerinin de fazla olduğu söylenebilir.

Stresin Ruhsal Etkileri

Stresin ruhsal etkileri de fiziksel etkileri kadar fazladır. Stres huzursuzluk, sinirlilik, ağlama isteği, kavgacı tavır, durgunluk ve kayıtsızlık yaratabilir. Bu sebeple stresten ve stresli ortamlardan uzak durmalısınız.

Stres Hamileliğin Son Zamanlarında Oluyorsa

Eğer stres hamileliğin son zamanlarında oluyorsa daha da dikkatli olmalısınız. Çünkü stres hem doğumu erkene alır hem de doğum yaparken zorlanmanıza sebep olur. Stres, doğum kanallarınızı kasarak ve kasık bölgenizde kramplara sebep olarak doğumu çıkmaza sokabilir. Bu sebeple hamileliğin her döneminden daha fazla dikkatli olmalısınız son aylarda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir