Hamilelikte Tetanoz Aşısı

Gebelik boyunca birçok tedbir alınır. Alınan bu tedbirlerden birisi de hamilelikte tetanoz aşısı olur. Es geçilmemesi gereken bu tedbir hem annenin hem de bebeğin olumsuz durumlardan kurtulabilmesi açısından önemli bir rol oynar. Tetanoz hastalığının ciddi zararları olabilir. Tetanoz aşısının görevi ise gebelik ve sonrasında hem anneyi hem de bebeği tetanozun zararlarından korumaktır.

Tetanoz bir bakteridir, aşı buna karşı antikor üretir. Yani aslında anne ve bebeğin bakteriye karşı bir savunma mekanizması oluşturmasını sağlar. Annenin kanı sayesinde bebeğe geçen antikorlar bebeğe de bağışıklık kazandırmış olur. Doğum sırasında oluşabilecek tetanoz sorunu, tetanoz aşısı sayesinde ortadan kaldırılmış olur. Bu aşı, ülkemizde devlet kuruluşları tarafından ücretsiz olarak temin edilir. Farklı bir durum ya da sorular için aile hekimine başvurmak en doğru ve sağlıklısı olacaktır.

Hamilelikte Tetanoz Aşısı Zamanı

Gebeler tetanoz aşısının hamilelikteki önemini farketmesinin ardından, bu aşıyı ne zaman yaptırması gerektiğini araştırmaya başlar. Gebelik öğrenildikten sonra tetanoz aşısı yaptırılmalıdır. Yani hamilelikte tetanoz aşısı zamanı, gebeliğin ilk 3 olarak önerilmiştir. Bebeğin ve annenin durumuna göre bu aşırı belli aralarla tekrarlanabilir. İlk aşının ardından, doktor ikinci aşının yapılmasını uygun görürse 1 ay sonra tekrar aşı yapılır. 6 ay ve 1 yıl sonra tekrar aşı yapılması da istenilebilir. Yukarıda da belirtildiği gibi bu durumu belirleyen anne ve bebeğin durumudur.

Tetenoz aşısının 10 yıl koruyuculuğu olduğu bilinir. Hamilelikten önceki 10 yıllık süreçte tetanoz aşısı yaptırmamış anne adaylarının hamileliğini öğrendiğinde yani ilk 3 ay içinde tetanoz aşısı yaptırması gerekir. Bazı anne adayları tarafından bu durum önemsenmese de tetanoz bakterisi oldukça ciddi zararlar yaratabilir. Bu nedenle mutlaka bu konuda bir doktora danışılmalı ve gerekli görüldüğü takdirde aşı yapılmalıdır.

Tatenoz aşısının birkaç yan etkiye sahip olduğu söylenir. Fakat net bir yan etki söylemek mümkün değildir. Bu yan etkiler her bireyin özellik ve sağlık durumuna göre değişebilir. Fakat belirtilen yan etkilerden bazıları ciltte kızarıklığa neden olduğu, ağrıya ve şişliğe neden olduğu, sertlik oluşturduğudur. Bu gibi yan etkilerin yaşanması halinde, direkt olarak uygulamama şartıyla aşı bölgesine buz uygulanabilir. Fakat farklı bir yan etki yaşanıyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Tetanoz Aşısı Ateşe Neden Olur Mu?

Sadece hamilelik döneminde değil, her dönem tetanoz aşısı vurulabilir. Bazı bireylerin tetanoz aşısı yaptırdıktan sonra ateşlenme sorunu yaşadığı görülebilir. Bu ateşlenme hafif olduğu sürece normal olarak gözlemlenebilir. Çünkü bu ateş vücudun oluşturduğu savunma mekanizmasının bir parçasıdır. Fakat ateş çok yükseldiğinde ve uzun süre düşmediğinde mutlaka doktora ya da sağlık kuruluşlarına başvurulmalıdır. “Tetanoz aşısı ateşe neden olur mu?” sorusunun yanıtı kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Tetanoz aşısının çok fazla, dayanılmayacak kadar ağrıya neden olduğu gibi söylentiler de mevcuttur. Fakat çoğu kişide çok az ağrı gözlemlendiği halde yine büyük bir kesimde hiç ağrı gözlenmez. Aşıdan sonra biraz sızlama yaşansa da soğuk kompres ile bu durum düzelir. Yaşanan acının tetanoz nedeniyle değil iğne nedeniyle olduğu düşünülür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir