Hamilelikte Tüketilmesi Gereken Meyveler

Hamilelik dönemi, kadınların yaşadığı hem en iyi hem de en çok dikkatli olmaları gereken dönemdir. Bu dönemde anne adaylarının tüketmeleri ve tüketmemeleri gereken yiyecekler ve içecekler keskin çizgilerle ayrılmışlardır. Özellikle Hamilelikte tüketilmesi gereken meyveler hakkında dikkatli olunmalıdır çünkü her meyve doktor tarafından önerilmeyebilir. Hamileliğinizin ilk ayından itibaren doktorun önerdiği meyveleri tüketmelisiniz.

Meyve tüketmek her insanın gündelik hayatına katması gereken alışkanlıklardandır. Çünkü meyve, bağırsaklar ve bağırsaklar için faydalı maddeler bulundurur. Özellikle meyvede bulunan lifler, bağırsak sağlığında etkin rol oynarlar. Meyvede bulunan doğal şeker ise şeker hastalığının düzene girmesinde ve vücudun günlük ihtiyacı olan şekeri karşılamada etkilidir. Ara öğün olarak tüketilen meyve, tok tutmada ve yemekleri sindirmede de yardımcı olur. Ayrıca meyvenin kendi suyu da su içmediğimiz zamanlar için vücudumuzu koruyacak olan maddedir.

Meyvenin tüm bu olumlu yanlarına bakıldığında söyleyebiliriz ki meyve, herkes için özellikle de hamilelikte tüketilmesi gereken meyveler arasındadır.

Tüketilmesi Gereken Meyveler

• Portakal, limon, mandalina, greyfurt, nar: bu meyvelerin içerisinde P’den fazla su bulunur. Bu meyvelerin yenmesi, vücudun su ihtiyacının karşılanmasında etkin rol oynar. Ayrıca bu meyveler içerisinde bulunan folat, omurilik ve beyin kusurlarını önler. İçerisinde B ve C vitaminleri de bulunur. B vitamini sayesinde hem sizin hem de bebeğinizin vücudu, ihtiyacı olan demiri ememilir.

• Mango: mango da C vitamini bakımından zengindir. Gün içinde orta boy mango tüketebilirsiniz. Ayrıca A vitamini de çokça bulunur. Sindirim sistemi ve solunum sistemi rahatsızlıklarına yakalanmayı engeller.

• Avokado: içerisinde çok fazla folik asit bulundurur. Ayrıca içerisinde B, C ve K vitaminleri bulunur. Kolin, potasyum, lif, magnezyum, demir ile zenginleştirilmiş olan avokado, hamileler için çok önemli bir meyvedir. Özellikle içerisinde bulunan potasyum, vücut kramplarını engeller. Kolin de sinir ve beyin gelişimleri için önemlidir. Ayrıca hafızanın korunmasına da yardımcı olur.

• Muz: muzun içinde yüksek miktarda potasyum bulunur. Ayrıca içerisinde B6 ve C vitaminleri ve lif de vardır. Ayrıca muz, hamilelikte ve sonrasında yaşanan kabızlık için de en iyi ilaçtır.

• Kırmızı meyveler: karbonhidrat, lit, folat, flavonoid ve antosiyanin içeren kırmızı meyveler, gebelik döneminde alınması gereken sağlıklı karbonhidratlardandır. Vücuda gereken enerjinin neredeyse yarısını verirler.

• Elma: A ve C vitaminlerini bulunduran elma, lif bakımından da zengindir. Hamileli döneminde elma yemek, bebeğin bebek astımı ve alerjiye yakalanma olasılığını çokça düşürür.

• Kayısı ve günkurusu: bu yiyecekler içerisinde de folik asit bulunur.

• Kivi: C,A,E vitaminlerinin yanı sıra fosfor, folik asit, magnezyum ve lif açısından da zengin olan kivi, kan pıhtılaşmasına karşı korur.

Yaş meyvelerin yanında kurutulmuş meyveleri de tüketebilirsiniz. Eğer meyve yiyemeyen biriyseniz yanında süt, kefir ya da yoğurt tüketmeniz yemenizde yardımcı olacaktır. Meyveleri, günde 2 ya da 3 kere ara öğün yaparak tüketebilirsiniz. Akşam uyumadan önce yiyeceğiniz meyve ara öğününden sonra yemek yememeye özen göstermelisiniz. Güne başlarken de 1 adet kuru kayısı ve 1 su bardağı hafif sıcaklıkta suyu tüketmeniz sonrasında kahvaltı yapmanız sindiriminiz açısında faydalı olacaktır. İsterseniz evde meyve içerikli yoğurt yapabilirsiniz. Hazır meyveli süt/yoğurt içerisinde bulunan koruma (!) amaçlı maddeler sizin yaptıklarınızda olmayacağı için gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Ayrıca ara öğünlerinizde 1 bardak yeşil çayla birlikte kuru meyve tüketmeniz de sağlığınız açısından oldukça faydalı. Hamilelikte tüketilmesi gereken meyveler ve sebzelerle ilgili ayrıntılı bilgilere doktorunuzdan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir