Hamilelikte Uykusuzluğa Çözüm Önerileri

Hamilelik ve uykusuzluk kelimeleri çoğu anne adayı için eş anlamlıdır. Bu yazıda hamilelikte uykusuzluğa çözüm önerileri maddelerine yer vereceğiz ve sizi mümkün olan en kısa zamanda uykusuzluk durumundan kurtaracağız.

Hamilelikte Uykusuzluk Sebepleri

Hamilelikte uykusuzluk sebepleri bel, sırt ağrıları, kramplar, hamilelik hakkında endişe ve heyecan, sürekli acıkma hali gibi durumların anne adaylarında yarattığı olumsuzluklar olabilir. Ayrıca bebeğin artan kütlesi de annenin artık taşıyamamaktan kaynaklı bel, sırt ve bacak ağrılarına; bu ağrılar da uykusuzluğa sebep oluyor.

Hamilelikte Uykusuzluğa Çözüm

Hamilelikte uykusuzluğa çözüm getirmek istiyorsanız sabah uyandığınız andan itibaren tüm gününüze dikkat etmelisiniz. Gün içinde bol sıvı tüketerek şekeri ve nazı düzene sokmalısınız. Ayrıca gün içerisinde fazla baharatlı, yağlı yemekler yememeye özen göstermeli ve egzersizleri aksatmamalısınız. Egzersizler, hem sizin hem bebeğinizin sağlığı için fayda sağlar hem de uykusuzluk sorununuza çözüm olur.

Uyumadan önce içeceğiniz ılık süt ve alacağınız sıcak duş da uyumanızda yardımcı olacaktır. Gün içinde yediklerinize özen göstermelisiniz. Fazla kalori ve şeker tüketmeniz de uykusuzluğa sebep olur.

Eğer tüm bunlara rağmen hamilelikte uykusuzluğa çözüm bulamıyorsanız doktorunuzdan yardım isteyebilirsiniz. Doktor öncelikle size vitamin ve mineral testi yapacaktır. Geçmeyen uykusuzluğunuzun sebebi folik asit ve demir eksikliği olabilir. Bu eksiklikleri gidermek için doktor size ya beslenme programı hazırlayacak ya da takviye verecektir.

Hamilelikte uykusuzluğa çözüm için yatış şeklinizi değiştirebilirsiniz. Ayrıca yan yatmaya, vücudunuzun üst kısmını arkada alt kısmını da önde tutup çapraz şekilde yatmaya özen göstermeniz rahat uyumanızı sağlayacaktır. Bu sırada bacaklarınızın arasına ve sırtınıza yastık dayayabilirsiniz. Bu, vücudunuzu destekleyecektir.

Yatmadan önce 1 bardak süt haricinde sıvı alımını durdurmak, idrara çıkma isteğinizi azaltacağı için fiziksel olarak daha rahat hissedersiniz. Ayrıca sıvı alımına ek olarak yemek yemeyi de durdurmalısınız.

Odanızın sıcaklığı 23-27 derece arasında olmalıdır.

Tüm bunlara rağmen geçmeyen uykusuzluğunuz varsa doktora başvurmalısınız. Doktor, sizin uykuya dalmanıza yardımcı olacak şekilde size mini terapiler uygulayabilir ya da hafif ilaçlar verebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir