Hamilelikte Uykusuzluk

Uyku hepimiz için en temel ihtiyaçlardan biridir. Fakat Hamilelikte Uykusuzluk, gebeliğin ilk trimester döneminde ve üçüncü trimester döneminde sıklıkla görülebilen bir durumdur. Kadınların büyük çoğunluğu bu dönemde uykusuzluk problemi yaşar.Gebeliğin ilk dönemlerinden itibaren yorgunluk ya da halsizlik gibi durumlar görülebildiği gibi uykusuzlukta görülebilir. Bu durum gebeliğin vücutta meydana getirdiği hormon değişimlerine karşı bir tepkidir. Midede yanma, bacaklarda ağrı ya da kasılma, sık sık tuvalete gitme ihtiyacı hissetme ya da sıcaklamak gibi etkenler uyku kalitesinin düşmesine neden olabilir. Gebelik döneminde bu tarz durumlar sıklıkla görülür. Uykusuzluğa gebeliğin normal seyrinin bir parçası olarak bakılırsa uyku düzeni oluşturulamaz. Bunun yerine, neden uykuya dalınmadığı için çözüm bulunmalı ve önlem alındığında uyku kalitesinin yükseldiği görülecektir. Tüm bu önlemlere rağmen anne adayı hala uyku sorunu yaşıyorsa mutlaka doktoru ile bu durumu paylaşması gereklidir.

Hamilelikte Uyku Nasıl Olmalı?

Hamilelikte uyku önemli problemlerden biri olabilir. Esasında gebeliğin ilk trimester olarak adlandırılan sürecinde hızlı olarak yükselen progesteron hormonu, alışılmış düzendeki uyku düzeninde değişiklik meydana gelmesine neden olabilir. Bunun dışında ikinci trimester olarak adlandırılan 3-6 ay arasındaki dönemde uyku düzene girer. Ancak son süreç yani üçüncü trimester döneminde vücutta yaşanan değişikliklerin de etkisi ile sık sık uykudan uyanma ya da uykusuzluk gibi problemler yaşanabilir.

Böyle zamanlarda yatmadan evvel anne adayının papatya çayı, melisa çayı gibi rahatlatıcı çaylar içmesi uykusuzluk sorununa karşı çözüm olabilir. Ayrıca akşam saatlerinde kafein alımının azaltılması uyku problemlerine karşı etkilidir. Gebeliğin son döneminde fırsat buldukça uyumak ilerleyen süreçte uykusuz kalınacağı için önemlidir.

Hamilelikte Uykusuzluğun Sebebi

Hamilelikte Uykusuzluk ‘un ilk ve en önemli sebebi vücudun ürettiği ve zaman içinde giderek artan hormon seviyeleridir. Uyku bozukluğunun diğer sebepleri ise şunlardır;

– Sık idrara çıkma

– Mide-bağırsak şikâyetlerinin artması

– Gece uyandıran bacak krampları

– Akciğer kapasitesinin azalması ve nefes darlığı

– Sırt ve kasık ağrılarının artması

– Artmış nabız ve kan basıncındaki değişiklikler

– Sıcakların artması ve iklim değişiklikleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir