Hamilelikte Vitamin Takviyesi

Sağlıklı beslenme gerekli mineral ve vitaminin alınması için en etkili ve sağlıklı seçenekleri arasında yer alsa da hamilelikte vitamin takviyesi gerekebilir. Hamilelik döneminde vitamin ve mineral alınması için ek takviyelere ihtiyaç duyulabilir. Bu durumlarda doğum öncesi vitaminler tercih edilir. Doğum öncesi vitaminlerde diğer vitaminlere kıyasla daha fazla folik asit ve demir bulunur. Folik asit nöral tüp defekti oluşma olasılığını ciddi oranda düşürür. Bu defektler beyin ve omurilik anormalilerine yol açabilirler. Demirin fazla bulunmasının nedeni ise bebek gelişimine destek olmaktır. Demirin kan yapımına da yardımcı olduğu da bilinir. Kansızlığın giderilmesinde demir etkilidir.

Hamilelikte Vitamin Kullanımı

Hamilelikte vitamin kullanımı konusunda dikkat edilmesi gereken birtakım hususlar bulunmaktadır. Vitamin kullanılmaya başlanması için en ideal dönem gebe olmadan önceki dönemdir. Vitamin kullanmaya başlamadan doktorunuza danışmanız da önemli konulardan biridir. Hamilelik planınız varsa erken başlamak çocuğun ilk aylardaki gelişimine yardımcı olacaktır. Ancak hamilelikten haberi olunmazsa yine de geç kalmış sayılmazsınız.

Doktorunuzun tavsiyeleri ışığında vitamin kullanmaya başlayabilirsiniz. Vitaminleri yutma konusunda sıkıntı yaşıyorsanız çiğnenebilir vitaminleri tercih edebilirsiniz. Doğum sonrası doktorunuzun görüşü ile emzirme döneminde de vitaminlere devam edip etmeyeceğinize karar verebilirsiniz.  Yan etki olarak bazı kadınlar bu vitaminleri kullandığında mide bulantısı yaşayabilir. Bu durumda atıştırmalık bir şeyler ile vitamin almak yardımcı olacaktır.

Hamilelikte Gerekli Vitaminler

Hamilelik döneminde alınan vitaminler kabızlık sorunu yaşatabilir. Bu durumu yaşarsanız doktorunuza başvurarak kolay yollar ile bu sorunu çözebilirsiniz. Bu vitaminler arasında Omega-3 yer almamaktadır. Omega-3 içeren besinler tüketemiyorsanız doktorunuza danışarak gerekli takviyeleri alabilirsiniz. D vitamini bebeğin gelişiminde kalsiyum ile beraber oldukça önemlidir. D vitamini almak için yeterli besin tüketimi yapamıyorsanız takviye alabilirsiniz. Hamilelikte gerekli vitaminler eczanelerden reçetesiz alınabilir. Genellikle folik asit ve Kalsiyum ile beraber Demir takviyeleri kullanılır. C vitamini ve çinko takviyesi de tavsiye edilir. Bakır, B6 vitamini ve D vitamini de hamilelikte vitamin takviyesi olarak alınır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir