Hamilelikte Yapılmaması Gereken 7 Hata

Hamilelikte yapılmaması gereke 7 hata gebeler için oldukça önemlidir ve yapılmamasına dikkat edilmelidir. Annelik duygusu bir kadının tadabileceği en kutsal duygulardan biridir. Anneliğe atılan ilk adım olan hamilelik sürecinde normal dönemlere göre daha hassastır. Bu nedenle hamilelik döneminde anne adayı normal dönemlere göre daha çok dikkatli olması gerekir. Hamilelikte yapılan çok yanlış vardır. Anne adaylarının bu yanlışları göz önünde bulundurularak sağlıklarını ve beslenmelerini kontrol altına alması gerekir.

Hamilelikte Dönemindeki Yapılmaması Gereken 7 Hata Nedir?

1. Hamilelikte anne adaylarının fazla sıklıkta şeker ve tatlı tüketiminden uzak durmak gerekir. Fazla miktarda şeker tüketimi bebeğin ağırlığını arttırır ve doğumun zorlu hale gelmesine yol açar. Bununla birlikte fazla şeker tüketimi bebek ölümü ve düşüğe sebep olur.

2. Hamilelikte anne adaylarının akıntıları artacağı için duş sıklığını arttırması temizliğine daha fazla dikkat etmesi gerekir. Bu dönemde anne adaylarının hamilelik sebebiyle terleme ve akıntı anlarında hemen duşa girerek kendini rahatlatması tavsiye edilir. Bunun dışında hamam, sauna gibi aşırı sıcak su olan ortamlardan uzak durmak gerekir. Çünkü bu ortamlardaki yüksek sıcak su gelişmekte olan bebeğin iç organlarına zarar verir ve doğum sonrasında sakatlığa yol açar.

3. Hamilelikte yapılmaması gereken 7 hatadan su tüketimin az olmasıdır. Sıvı tüketimi hamilelik sürecinde husustur. Embriyonun bulunduğu amniyotik sıvı sürekli kendini yenileyen bir yapıya sahiptir. Bu sıvının canlılığı için su tüketimini ihmal etmemek hem bebek hem anne için yararlıdır. Bu nedenle günlük en az iki buçuk litre tüketmek gerekir.

4. Hamilelikte içeriğinde kanserojen madde bulunan sosis, cips, hazır çorba, sosis gibi ürünler tüketilmesi zararlıdır. Çay ve kahvenin içinde kafein vardır. Özellikle kahve gibi kafeini yüksek içeceklerden uzak durmakta fayda vardır. Eğer içilecekse de minimum miktarda filtre kahve ya da Türk kahvesi içilebilir.

5. Hamilelikte anne adaylarının kendi inisiyatifiyle antrenman yapmaması gerekir. Eğer egzersiz yapılmak istenirse profesyonel bir eğitmene danışılması önerilir. Ama eğitmene danışmadan yüzme ve günlük yürüyüş yapılmasının bir sakıncası yoktur. Bu tarz egzersizler kilo artışını engeller ve anne adayının daha sağlıklı bir hamilelik geçirmesini sağlar. Hamilelikte bu egzersizlerle birlikte çok yemek yememek gerekir. Aşırı yemek yemek kilo kontrolünü zorlaştırır ve bebeğe zarar verir.

6. Alkol ve sigara gibi zararlı madde içeren şeyler kullanmamalısınız. Alkol ve sigara tüketimi bebeğe zarar verir. Alkol bağımlılığı olan kişiler bu alışkanlıklarına devam ederse bebeklerde fetal alkol sendromuna rastlanması mümkündür.

7. Hamilelikte yapılmaması gereken 7 hatadan bir diğeri ise annelerin göbeği sıkan giysiler tercih etmesi olarak bilinir. Hamilelikte anne adaylarının göbeği sıkan giyecekler giymemesi gerekir. Göbeği içine alan çorap, tayt gibi kıyafetler uterus bölgesine baskı yapar. Bu bölgeye yapılan baskı eğilip kalkarken, iş yaparken ve nefes alırken kişiyi zorlayacağı için kişinin hamileliğinin zor geçmesine neden olur.

Hamilelikte Cinsel İlişkiye Girmek Uygun mu?

Hamilelikle ilgili en çok merak edilen noktalardan bir tanesi de cinsel ilişki konusudur. Hamilelikte cinsel ilişkiye girmek sakıncalı bir durum olduğu için mümkün değildir.

Hamilelikte Uçak Seyahati Yapılır mı?

Hamilelikte seyahat etmek uzmanlar tarafından önerilmeyen bir durumdur. Uçak seyahati de bu durum kapsamında olacağı için anne adayı için uçak seyahati yapmak sakıncalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir