Hamilelikte Yenmemesi Gereken Gıdalar

Hamilelikte önemle üzerinde durulması gereken konuların başında gelen beslenme şekli hamilelikte yenmemesi gereken gıdalar kapsamında yeniden ele alınıyor. Bu çerçevede hamilelerin beslenme kalitesi ve ne yedikleri son derece önem taşıyor. Hamilelikte anneler daha çok yediklerine ve hangi besinleri tüketmesi gerektiğine önemle eğiliyor. Oysa beslenme tercihleri kadar hangi besinlerden vazgeçmeniz gerektiği de en az bu derece önem taşıyor. Hamilelerin yememesi gereken besin ve yiyecekler genel olarak kızartılmış yiyecekler ve fastfood ağırlıklı olan besinlerden oluşuyor. Bu dönemde eğer hamileyseniz normal günlerinize göre daha çok dikkat etmelisiniz. Beslenme planı ve doğru dizayn edimli besin sistemi aynı zamanda hem bebeğinizin sağlıklı olmasına hem de sizin daha sağlıklı bir hamilelik aşaması geçirmenizde muazzam katkılar sunacak. Bu kapsamda her aşamada doktor kontrolünde olmalı ve kilo dengenizi büyük ölçüde korumanız gerekiyor. Hamilelikte alınan aşırı kilolar eğer önlem alınamazsa şeker, karaciğer yağlanması, kalp ve diyabet hastalıkları olmak üzere pek çok hastalığa davetiye çıkarıyor. Sağlıklı bir besin ekosistemi içinde olmak hem sizin için hem de bebeğiniz için adeta koruma görevi görüyor.

İşlem Görmüş Et Besinleri Ve Cıva Kaynağı Besinler

Hamilelik süreci dikkat etmeniz gereken vücut denetim mekanizmanızı yüksek tutanız gereken belkide hayatınızın en hassas dönemi olarak nitelendiriliyor. Bu kapsamda alnına her önlem ve uygulama sizi hastalıklara karşı koruduğu gibi bebeğinize sağlıklı bir  şekilde  kucağınıza  almanıza  da adeta  kaynaklık ediyor. Hamilelik süresince ve aslında hayatın bütünü ile beslenme süreç aşamalına dikkat etmelisiniz. Hamile bir birey olarak işlem görmüş et besinleri ve civa kaynağı besinler kategorisinden olabildiğince uzak durmalısınız.  Bazı kabuklu deniz ürünleri ve balıkları cıva oranı yüksek olduğundan bebeğinizin sinir sistemine zarar verebilir bu deniz mahsullerinden de uzak durmalısınız.

Örneğin kılıç balığı, kiremit   balığı ve  uskumruları gerekmedikçe   tüketmemeye   çalışmalısınız. Demir ve protein bakımından bir hayli yüksek olan balık ürünlerini de haftada en az iki porsiyonun üzerine çıkmayacak kadar tüketmelisiniz. Özellikle içinde yoğun  yağ  barındıran   işlenmiş etler  ağırı derecede  sodyum kaynağı    olduğu için  uzak  durmalı bu besin ve besin  gruplarını  olabildiğince  tüketmemeye  gayret etmelisiniz.

Hamilelikte Diğer Yememeniz Gereken Besin Grupları

• Hamilelik süresi boyunca beslenme programı ve doktorunuzdan aldığınız tavsiyeler noktasında besin değer programına yeniden hakim olmalısınız. Her biri alanında uzman ve profesyonel olan uzman hekimler besin grubu çalışmaları yürüterek adeta yeniden bir diyet programı keşfettiler. Hamilelikte diğer yememeniz gereken besin grupları kategorisi olarak çeşitli ve zengin alternatifler bilginize sunuluyor.

• Hamilelik süresi boyunca yukarıda saymış olduğumuz besinlerin yanı sıra ayrıca pastörize edilmemiş süt ve peynirleri de tüketmemelisiniz. Sütün kaynatılarak ve pastörize edilerek içilmesi yoğurt ve peynirin bu şekilde elde edilmesi hamileler için son derce önem taşıyor. Bu yüzden çiğ süt tüketiminden uzak durmalısınız.

• Çiğ ya da az pişmiş yumurta, et, tavuk ve deniz ürünlerinden de uzak durmalı,  besinleri bu besin gruplarını pişirerek tüketmeye özen göstermelisiniz. Asitli içeceklerden ve kutu meyve sularını da tüketirken dikkatli olmalısınız. Vişne, portakal, kayısı, mandalina vb. meyve grupları her ne kadar zengin bir besin grubu içeriğine sahip olsa da her açıdan muhakkak taze sıkılmış ve doğal meyve sularını tercih etmelisiniz.

• Pasta, börek, poğaça, açma gibi yüksek karbonhidrat içeren besinlerden de uzak durmalı; kilo alımı ve yağ yapan hantallaştırıcı etkisi ile karbonhidratları olabildiğince hayatınızdan uzak tutmalısınız. GDO’lubesinler,   aşırı tuzlu yiyecekler doktor kontrolü alınmadan içilen bitki çaylarını da içmemelisiniz.

• Ayrıca fastfood ve kızartılmış yiyeceklerin yanı sıra kafein içeren kahveleri de elinizden gediğince içmemeye tüketmemeye çalışmalısınız. Alacağınız her önlem ve doğru beslenme taktiği size eşsiz geri dönüşümler sağlayacak;  hem bebeğiniz hem de siz sağlıklı bir gebelik süreci geçireceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir