Hamilelikte Yorgunluğu Nasıl Bitirebilirsiniz?

Yorgunluk hissi günlük rutin bir rahatsızlık gibi görülse de hamilelikte yorgunluk süreci;  hamilelikte yorgunluğu nasıl bitirebilirsiniz? Soruları ile daha çok çözüme kavuşturuluyor. Yorgunluk dönemi ve ilgi ve ihtiyaçlar bu dönemde olabildiğince sık ve ihtiyaçtan fazlasına sahip olma duygusu eğilimi gösteriyor. Bu doğrultuda yapılan her alışveriş ve bebek odası dizayn çalışmaları anneleri büyük ölçüde yorucu bir şekilde etkiliyor. Yorgun olmayı ise en fazla ruhsal ve bedensel değişimler etkiliyor. Bulantılar, kusmalar,   sık ve fazla kilo alımı en çok yorgunluk gösteren belirtileri tetiklemeye yetiyor. Anne adayı ve bebeğin sağlık durumu ivedilikle takip edilmesi, en küçük bir yolunda gitmeyen olgu bile annenin yorgun hissetmesine neden oluyor. Annenin ve bebeğin sağlıklı bir şekilde büyümesi en çok bebeğe olumlu katkıda bulunuyor. Anne ile büyüyen bebek anne dinlendikçe ve gerekli tedbirleri aldıkça ve ilaç kontrolüne devam ettikçe sağlıklı bir gelişim kaydediyor. 

Bu dönemde hassas bir şekilde yorgunluğa karşı önlem almak ve doktor takviyesi eşliğinde ilaç ve aktivite planları uygulamak iyi gelecektir. Hamile kadınlarda yorgunluğu bitirmek ve kontrol altına almak için uzmanlar şu tavsiyelerde bulunuyor:

Günlük Programlarınızı Önceden İyi Analiz Edin ve Ayarlayın

Hamilelik süresince yoğun iş temposu altında kalan pek çok anne bulunuyor. Çalışmaya bir süre ara vermeli programlarınızı iyice analiz etmelisiniz. Bu sayede önceden iş ve çalışma koşullarınızı doğru bir şekilde gözden geçirebilecek aynı şekilde bebeğinizin ve kendi sağlığınızın da riske girmesine ivedilikle engel olacaksınız. Yoğun iş temposunda çalışıyorsanız acil olarak izne ayrılmalı doktorunuzun verdiği plan ve diyet listesinden istifade etmelisiniz.

Haftada e az iki gün kendinize vakit ayırmalı bedeninizi ve ruh sağlığınızı dinlendirmeyi denemelisiniz. Günlük rutin bir şekilde temizlik yapılması, bebek ilgi ve ihtiyaçlarına gösterilen yoğun hassasiyetin giderek yükselmesi de yorgunluğunuzu tetikleyecektir. Günlük Programlarınızı önceden iyi analiz edin ve ayarlayın göreceksiniz enerjik ve güne daha pozitif bir şekilde başlamış olacaksınız. Bebek ilgi ve ihtiyaç hazırlık sürecini de en aza indirmeli ilk etapta acil ihtiyaçların karşılanmasına öncelik vermelisiniz. Bebek doğumundan sonra gelen hediye ve eşyalar zaten fazla olacaktır. İsraftan kaçınmalı bu dönemler duygusal ve aşırı hassas bir zamandan geçtiğini unutmadan alışveriş yolculuğuna çıkmalısınız.

Beslenme Dinlenme ve Egzersiz Programlarına Önem Verin

  • Hamilelik süreci ilk başta önemle üzerinde durulması gereken acil eylem planı olarak görülse de zamanla farklı aktivitelerle adeta eğlenceli bir süreç aşaması haline geliyor. Bu kapsamda beslenme dinleneme ve egzersiz programlarına önem verin ve hamileliğin tadını çıkarmaya bakın.
  • Günlük olarak beslenme rutinini yakalamanız abur cubur, fastfood yiyecekler yerine sağlıklı sebze meyve tüketimine ağırlık vermelisiniz. Bakliyat ve süt tüketimine de önem vermeli kalsiyum kaynağı bütün besinlerden etkin bir şekilde istifade etmelisiniz. Kafein içeren içeceklerden olabildiğince uzak durmalı yüksek miktarda sıvı tüketimini hızlandırmalısınız.
  • Düzenli bir şekilde egzersiz yapmalı egzersiz süresi ve yapılış aşamalarına dengeli bir şekilde yaklaşmalısınız. Bu süreçte özellikle ağır hareket ve spor aktivitelerinden kaçınmalı size ve bebeğinize en faydalı olan basit hareketlerle vücudunuzun nefes almasını sağlamalısınız.20-30 dakika doğum kolaylaştırıcı egzersizlere yönelmelisiniz.
  • Günlük olarak daha dinç hissetmek ve bebeğinizin de dinlenmesi için kısa periyotlarla gün içinde şekerlemeler yapmalı; günü kısa bir süre uyuyarak etkin ve verimli bir şekilde geçirmelisiniz. Günlük stresler,  iş ve ev telaşı, rutin bebek kontrolleri ile sizi yorabilir.
  • Şekerleme yaparak bu sıkıntılarınızdan kısa süreliğine de olsa uzaklaşmalı; ivedilikle kendi sağlığınıza ve bebeğinizin yaşama hakkına saygı göstermelisiniz. Anne ve bebeklerin dinlenme süreci ruhsal, ekonomik ve sosyal olarak daha pek çok sebebe dayanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir