İdeal Bebek Yatakları Nasıl Seçilebilir?

İdeal bebek yatakları nasıl seçilebilir? Bebeklerin hem gelişimlerinin düzgün devam edebilmesi hem de mutlu olabilmesi açısından doğru beslenmeleri ve doğru şekilde uykularını alabilmeleri çok önemlidir. İlk altı ay boyunca anne sütü ve daha sonrasında doktor tavsiyesi ile ek gıda almaları, bebeğin beslenme düzeni açısından önemli anahtarları oluştururken; uyku düzeni açısından da doğru bir uyku pozisyonu ve uyku ritüeli konularına da dikkat edilmesi, çocuğun gelişimi açısından önemli oluyor. Bu anlamda da bebeğin yatağının nasıl olması gerektiği ve yatak seçimi sırasında nelere dikkat edilmesi gerektiği gibi noktalara değinmek gerekiyor.

Bebeklerin gelişimleri açısından uykularının düzenli olması önemlidir. Doğru şekilde ve bebeklerin doğru bir yatakta uyuması, onların gelişimlerini de olumlu anlamda etkileyecektir. Ayrıca bununla beraber doğru bir uyku düzeni, bebeklerin daha sakin bir yapıda olabilmesini sağlıyor. Dolayısıyla tüm bu olumlu etkileri görebilmek adına doğru bir yatak seçimi yapılması, oldukça önemli oluyor. Doğru yatak seçimi sayesinde bebekler hem düzenli uyku sayesinde düzenli gelişim gösteriyor hem daha sakin bir yapıya sahip oluyor hem de huzurlu bir uyku çekmesi mümkün olurken anne babaların da gecelerini rahata kavuşturuyor.

İdeal Bebek Yatağı Hakkında Bilgi

İdeal bebek yatağı hakkında bilgi pek çok kişi tarafından merak edilen bir husustur. Bebek yatakları için önemli olan hususlar vardır. Bu iki konudan bir tanesi bebeğin yattığı yatağın konforudur; bir diğeri ise yatağın bebeğin vücut şekline uyum sağlayabilmesi konusudur. Bebeklerin ilk ayları içerisinde yumuşak bir yatakta yatması, nefes alımını da engelleyebileceği ve buna bağlı olarak ani bebek ölümü sendromuna sebep olabileceği için hiç tavsiye edilmez. Ayrıca bebeklerin ilk aylarında, ebeveynlerin bebekle aynı oda içerisinde uyumaları da oldukça önemli bir diğer konudur.

Bebek 6.ayına girdiği zaman artık ebeveyninden ayrı bir oda içerisinde de yatabilir. Ayrıca bu dönemde bebekler için daha büyük olan bir bebek beşiği-yatağı tercih edilebilir. Bebeklerin fiziksel bazı özellikleri, söz konusu 6.aydan sonrasında ciddi bazı değişimler gösterir. Bu sebeple, bu değişimler göz önüne alınarak bu dönemlerine uygun bir yatak seçimi yapmak gerekiyor. Buna göre ideal bebek hakkında bilgi şu şekilde sıralanabilir;

• Bebeklerin yataklarının orta sertlikte olması önemlidir. Çünkü bebekler, 6.aylarından sonra artık daha da hareketli bir hale gelir ve sağa-sola dönmelere başlar. Bu sebeple bebeğin rahat şekilde hareket edebilmesi açısından bebek yatağının sertliği oldukça önemlidir. Seçilecek olan yatağın yaklaşık 8 santimetre kadar bir derinlik oluşturması önerilir.

• Bebek yatağını kaplayacak olan kumaşların malzemesi ise ayrı bir önem taşır. Bu malzemelerin mümkün olduğu kadar antibakteriyal ürünlerden seçilmiş olması gerekir. Özellikle de alerjik reaksiyonlar gösteren bir bebeğiniz varsa bu anlamda antibakteriyal yatakların tercih edilmiş olması daha da önemli olacaktır.

• 1 yaşına gelmiş olan bebeklerin yatakları için ise daha farklı özelliklere dikkat etmek gerekir. Bu dönem için seçilebilecek olan bebek yataklarının 5 ayrı seçenekte karşımıza çıktığını söyleyebiliriz. Bu 5 yatak seçeneği şu şekilde sıralanabilir: Sünger, Yaylı, Elyaf, Visco, Lateks yataklar.

• Ayrıca bu dönem için 80×130 şeklinde olan bebek yatak modellerini kullanılabilir.

Bebek Yatağı Hakkında Bilgi

Bebek yatağı hakkında bilgi anne ve baba adayları açısından merak edilen bir durumdur. Bebek sahibi olacak ya da olmuş olan yeni anne babalar için merak edilen sorulardan bir tanesi de yatağın yumuşak mı yoksa sert mi olması gerektiği konusudur. Pek çok ebeveyn adayı, bebekleri için yatak tercihinde bulunurken yatağın sertliği ve yumuşaklığı konusunda kafa karışıklıkları yaşar. Genelde de minicik ve korunmasız vücutlara sahip olan bebeklerin, yumuşacık pamuk gibi olan bir yatakta yatmasının uygun olacağı zannedilir.

Bebeklerin yatakları konusunda çok yumuşak ya da sert olması istenilen bir durum değildir. Çünkü bu anlamda çok yumuşak olan bir yüzey, bebeğin aslında yatak içerisine gömülmesine ve belki de rahat nefes alamamasına neden olabilir. Bu yumuşak yataklar, bebeklerin hem omurgalarını destekleyemez hem de rahatsız bir şekilde hissetmelerine neden olur. Ayrıca yüzüstü yattığı zaman nefes alamamasına da neden olabileceği için yumuşak yataklar pek de tavsiye edilmez.

Bebek Yataklarında Kumaş Seçimi

Bebek yataklarında kumaş seçimi de bebek yatakları konusunda ebeveynleri ilgilendiren bir diğer önemli konudur. Bebek için tercih edilecek olan tüm malzemeler pamuk ya da yün kumaşlardan tercih edilmelidir. Ayrıca terletmeyecek olan kumaşlar, sentetik olmayan kumaş dokuları da bebekler açısından son derece önemlidir.

Aksi takdirde bebeğiniz çok terler ve rahatsız hissederek size de zor ve uykusuz bir gece geçirtebilir. Ayrıca bebeklerin yattıkları zeminde çarşaf da çok düz bir biçimde ve hiç kat izi yapmayacak şekilde yerleştirilmiş olmalıdır. Gerekirse bebek çarşafı, döşeğinin altına iyice sıkıştırılmış olmalıdır.

Bebek Yatakları Çeşitleri

Bebek yatakları çeşitleri konusunda bazı dikkate alınması gereken ölçütler vardır. Bu ölçütler arasında yatağın doğru ölçülerde olması gerektiğini, doğru malzemelerden yapılmış olması gerektiğini, esnek olmaması ama aynı zamanda çok da yumuşak veya elastik olmaması gerektiğini sıralayabiliriz. Ayrıca yine bu ölçütler arasında yatakların çok ağır olmaması gerektiğini ve çok sert olmayıp düz bir zeminde uyuma şansı tanıması gerektiğini de sıralamak mümkündür. Bu anlamda 4 tane ayrı popüler döşek malzemesinden bahsedebiliriz:

• Visko Yatak: Bu yatak, bebek vücudunun şeklini alır ve bu sayede tüm vücudunu da eşik şekilde destekleyebilir. Ancak vücudu desteklese de omurilik açısından destekleyici olmayabilir. Bu yüzden bu yatak çeşidini, aslında üç yaş sonrasında kemikler iyice oturduğu zaman kullanmak daha doğru olacaktır.

• Lateks Yatak: Çok doğal-tabii bir malzemedir. Lateks yataklar, kauçuk ağacı gibi bazı bitkilerin sütlü ağaç özlerinden hazırlanmış yataklardır. Konforlu ve tabiidir. Alerjiye neden olma ihtimalinin olduğu göz önünde bulundurulmalıdır.

• Elyaf Yatak: Bu yataklar, son derece sentetik olan bir malzemeden yapılmıştır. Ancak vücudunu desteklemesi açısından çok da iyi sayılmazlar. Buna karşın alerjik durumlar açısından en iyi seçeneklerden bir tanesidir.

• Sünger Yatak: Farklı süngerlerin birlikte kullanımı ile oluşur. Bu anlamda süngerin kalitesi de oldukça önemlidir. Süngerler, düşük kalitede olursa o zaman incelirler ve bu durumda bebeğin de vücudunu destekleyemezler.

Bebek Karyolası Tercihi

Bebek karyolası tercihi konusunda park yatak, karyola, beşik, baza gibi bazı seçenekler mevcuttur. Yeni doğmuş bebekler açısından ise beşikler aslında en doğru tercihler olacaktır. İlk dört ayından sonra ise bebek için park yataklardan tercih edilebilir. Ayrıca bebek 2 yaşını geçtikten sonrasında kendine ait bir karyolaya veya yatak-bazaya artık geçebilir. Karyola tercihi yapılırken dikkat edilmesi gereken noktalar ise şu şekilde sıralanabilir:

• Keskin köşeleri bulunmamalıdır.

• Parmaklıkları arasında 6 santimetreden daha çok genişlik olması gerekir. Büyük boşluklar içerisine bebeğin başı ya da vücudunun sıkışma ihtimali olabilir.

• Boya kalitesi de yüksek olmalıdır. Bu anlamda sentetik olmayan doğal boyaların kullanılmış olması tercih edilir.

• Sivri köşeleri de olmaması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir