İdeal Doğum Hangisi?

Doğumun ne şekilde olacağı gebeliğin ilk zamanlarında ve hatta gebe olmadan düşünülen, konuşulan ve tercih edilme imkanı olan bir şey gibi algılanıyor. Gebelik ve doğum fizyolojisi genel olarak normal doğuma göre planlanıyor. Fakat unutmayın ki doğumda hedeflenen annenin ve bebeğin bu süreci problemsiz bir şekilde atlatmasıdır.

Normal Vajinal Doğum

Doğum ağrısının rahim ağzını açması ve annenin ıkınması ile bebeğin vajinal yolla dünyaya gelmesidir. Doğum ağrısı rahimde oluşan kasılmalara denir. Bu kasılmaları gebeler ağrı olarak algılar.

Gebelik aşaması son adetin ilk gününden itibaren 40 haftadır. Gebeliğin 37. haftasında ise doğum başlar. Bu durum bazen 40 haftalık ya da 42. hafta gibi doğum olabilir. Ama bu bekleme aşamasında bebeğin plasentası yaşlanır, kilosu artar ve bebeğin suyu azabilir. Bu yüzden bebeğin durumu sık bir şekilde kontrol edilmeli. Bu süre sonunda da doğum kendiliğinden gerçekleşmez ise suni sancı kontrollü bir şekilde anneye verilir. Bu sırada doğmuş bebek de monitörize edilme işlemine tabii tutulmalıdır.

Eğer doğum zamanı kendi kendine başlarsa daha kısa sürebilir. Doğum içinde rahmin açılma vakti ilk doğumda 12 ile 14 saat tutabilir Ancak ağrılar bu süre zarfından hep anı şiddetle olmaz. Rahim ağzı 4-5 cm kadar açıldıktan sonra anneyi biraz rahatsız eder.  Rahim 10 santimetre  açıldıktan sonra ağrılar ve ıkınma başlar. Bebeğin başı çıktıktan sonra doktor omuzlarını, gövdesini ve bacaklarının çıkmasını sağlar ve bebek doğduktan sonra ağrılar da biter. Bebeğin eşi ayrıldığında hafif bir ağrı olabilir. Doğum gerçekleşmesini beklerken gebe kadına rahim ağzı yumuşatıcı ve spazmı önleyici ilaçlar vaktinde yapılmalı sıvı verilmesi ve enerji gerekliliği ise serum ile karşılanmalıdır. Çünkü rahim kasılması için enerji gereklidir.

Epidural  Anestezi

Epidural anestezi ile anne adayları daha rahat bir doğum süreci yaşar. Batı tarafı ülkeleri içinde normal doğumun daha çok bir şekilde olma sebebi epidural anestezinin çok daha sık kullanılmasıdır. Bugün ülkemizde epidural ile doğum bir çok merkezde başarılı bir şekilde uygulanır. Erken vakitte uygulanılırsa doğumu durdurabilir. Epidural anestezi yapılmış gebeler doğum esnasında ıkınamayabilir. Ama doğuma yardım eden kişiler tarafından ağrılar el yardımı ile ya da monitörden gözlemlenerek ıkınma zamanını anneye haber verebilirler. Epidural uygulanan kişilere doğum esnasında dikiş gerekir ise ilave bir ağrı kesiciye gerek duyulmadan onarım işlemi yapılır.

Hangi Durumlarda Normal Doğum Tercih Edilmemeli

• İlk bebek ters yani poposu ile geliyorsa

• Plasentanın önde oluşunda

• Plesantanın erken ayrılmasında

• Kordon bebeğin başının önünde olduğunda

• Bebeğin suyunun önemli derecede azalmasında

• Üçüz gebeliklerde

• İkiz gebeliklerde ilk bebeğin poposunun önde olmasında

• Bel fıtığında

• Kalp hastalığında

• Yüksek tansiyon gibi annenin ıkınmasının riskli olduğu durumlarda

• Anne adayı vajinayı daraltıcı operasyon geçirmiş ise

• Doğum başladığında bebeğinin kordonunun vajinaya inmesi durumunda

• Bebeğin kalp atışlarında azalma olduğunda

• Doğum aşaması ilerlemediğinde

• Suyu önceden gelen annelerde bu süre 24 saati aşarsa

• Sezaryen ve myom geçirilmiş ise sezaryan yöntemi tercih ediliyor.

Sezaryenle Doğum Yapılması

Sezaryen bir batın ameliyatı olarak karşımıza çıkar. Doğuracak kadına genel anestezi ya da epidural anestezi yapılır. Bu belden aşağı tarafın uyuşturulmasıdır. Sezaryenin her şekilde bir ameliyat olduğunu unutmamak gerekli. Kan kaybının olması, enfeksiyon riskinin bulunması, anesteziye bağlı komplikasyonların olması, damarlarda kan pıhtısı oluşması ya da amnios sıvısının oluşturabileceği tıkanıklık gibi ölümcül olabilecek komplikasyonlar da sık görülebilir.

Normal Doğum İle Sezaryenle Doğum Arasındaki Fark 

Bebek gebenin karnı içinde bir sıvı içindedir. Normal doğumda zamanında vajina içinden geçen bebek bu sıvıyı gönderir. Oysa ki sezaryende bebeğin böyle bir şansı olmuyor. Bu nedenden dolayı doğum sonrasında bebekte sık nefes alıp verme ve bazı zamanlarda da geçici şekilde yoğun bakımda takibe alınır. r. Yeni doğan tüm bebeklerde görülen sarılık sezaryenle daha belirgin bir aşamaya ulaşabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir