İkinci Haftasında Hamilelik

Hamileliğin her haftasında farklı değişimler gözlenir ve anne adayının karnında bebek gelişimi devam eder. Başlarda yani ilk haftalarda anne bebeği tam olarak hissetmese de bebek oluşmuş ve süreç başlamıştır. Dışarıdan görülmeyen bazı durumlar bu süreçte anne karnında yaşanır. İkinci haftasında hamilelik daha çok yenidir ve anne bazı değişimleri tam olarak hissetmeyebilir.

Bu dönemde anne adayının vücudunda özellikle hormonal değişimler başlar. Bu değişimler mide bulantılarına ve baş dönmelerine de neden olabilir. Anne adaylarının gebeliğini anladıkları zaman dilimi genellikle bu hafta olur ve regl döngüsü de kesilir. Gebeliğin oluşmuş olması regl dönemini de engeller ve anne adayının vücudu kendi düzenini bulmaya çalışır.

Bu Dönemde Neler Yaşanır?

Bu dönemde anne adayını hormon değişimleri üst seviyelerde olur ve vücuttaki asıl değişimlerin öncüsü olarak görülen yenilikler başlar. Bebeğin anne karnında yaşayacağı yer olan rahim, zarını kalınlaştırarak bebeğin gelişmesi için hazırlık yapar. Bu kalınlaşan zar ile beraber ilerleyen dönemlerde bebek anne karnına çok daha güçlü tutulur ve kalınlaşan rahim duvarı bu konuda bebeğe destek olur. Bu dönemde neler yaşanır diye soran anne adayları özellikle fizyolojik değişimler ile karşılaşır.

Bu dönemde yumurtanın gelişimi oldukça hızlıdır ve anne vücudundaki değişimler ile baş başa kalır. Bu zamanlarda anne bazı yiyeceklerden ve kokulardan rahatsız olabilir. Hormonlar ile ilgili olarak bu durumun genellikle geçici olduğu bilinmekte ve anneye ya da bebeğe zarar vermediği ifade edilmektedir. Bu dönemde kendini daha iyi hissetmek isteyen anne adayları kısa ve tempolu yürüyüşler yapabilir.

İkinci haftada anne adaylarının sık karşılaştığı bir diğer durum da idrara çıkma sıklığının artmasıdır. Döllenmenin oluşmasına bağlı bu durum, annenin ya da bebeğin sağlığını etkilemez. Bol su içilmesi gereken bu dönemde, sık idrara çıkma sağlıklı bir gebelik için oldukça normal bir durumdur.

Gebeliğin Fark Edildiği Dönem

Bu dönemde anne adayı durumun farkına varmaya başlar. Halsizlik ve yorgunluk bu dönemde anneyi ele geçirebilir. Yataktan kalkmak istemeyecek kadar yorgun olan anne adayları için bu durum geçicidir. Bazı anne adaylarında ise kendilerini çok daha enerjik hissetme durumu gösterilebilir. Gebeliğin fark edildiği dönem olan bu ikinci haftada anne gebelik belirtilerinin çoğunu göstermeye başlar.

Bu dönemde göğüslerde dolgunluk hissi de görülebilir. Annenin hormonlarının değişmesi bu durumu oluşturan en önemli etmendir. Anne adayının göğüslerde hassasiyet ya da hafif ağrısı yaşaması durumunda göğüslerde meydana gelen değişiklikler doğuma kadar sürecektir.

Karnın alt kısmında farklı bir rahatsızlık hissi olabilir. Bu his aslında bir ağrı veya sızı şeklinde değildir fakat anne o bölgede farklı bir durum sezer. Hafif bir gerilme ile beraber bu haftadan sonra anne karnı da değişmeye başlayacaktır. Bu haftada anne adaylarının hisleri farklılaşabilir ya da her belirti görülmeyebilir. Değişimlerin ise bu haftadan sonra hızlanmaya başladığı görülür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir