Kadınlarda Doğum Belirtileri

Bir kadın sürecinin nasıl ilerleyeceğini vene kadar süreceğini bilmenin bir yolu olmasa da bu süreçten çekinmek ve bununla ilişkili yaşayacağı acıdan dolayı kaygılanması olağan bir durumdur. Kadınların acılı doğum hikayeleri meşhurdur.

Doğum Belirtilerinin Aşamaları Nelerdir?

Doğum belirtilerinin aşamaları 3 şekilde gerçekleşir

İlk aşamada kasılmalarınız artar ve serviks açılmaya başlar. Bu genellikle en uzun aşamadır.

İkinci aşama da serviks tamamen açıkken doğumun başladığı işaretini verir.  Bu, kasılmalarınızla iterek bebeğinizin vajinadan geçmesine yardımcı olduğunuz doğumun bir parçasıdır.

Üçüncü aşamada  rahim, plasenta vajina yoluyla dışarı çıkararak bebeğinizin doğumunu sonlandıran son evreyi gerçekleştirir.

Doğum Belirtilerinin Evreleri

Doğumun belirtilerinin evreleri kişiden kişiye değişir. Ne zaman gerçekleşeceğini, hastaneye ne kadar sürede gidebileceğinizi, eşinizin erken doğum belirtileri gösterdiğini kesin olarak bilmeniz harika olurdu ama ne yazık ki bu evreler çoğu zaman sürpriz olur. Tabi bunun için rutin muayeneleri aksatmamanız önemli bir kaide. Bu sayede bebeğin gelişimi ve doğumun gerçekleşeceği zaman için nispeten bilgi sahibi olabilir ve bu duruma göre hareket edebilirsiniz.

Ancak, aşağıda sıralanmış 10 doğum belirtisi çoğunluk için geçerli olsa da semptomlarının sizde gerçekleşmemesi olağan dışı bir durum olduğu konusunda sizi endişelendirmesin.

Hafiflik Hissi, Doğumun Bir İşaretidir

Dokuz ay boyunca ağırlığını karnınızda hissettiğiniz bebeğinizin ağırlığı doğum yaklaştıkça şaşırtıcı şekilde azalır. Bu aslında bebeğin rahim ağzına düşmesinden kaynaklanan bir hafifliktir. Pek çok kadında diyafram üzerinde ağrıya neden olan baskıdan kurtulmasını ve hafiflik hissi yaratmasını sağlar.

Seviksin Genişlemesi

Rahim boğazı genişlemesi sizi doğuma hazırlamasından dolayı olur. Doğumdan günler önce genişlemeye ve incelmeye başlar. Hamilelik dönemi süresince yaptırmış olduğunuz muayenenizde gelişmeler izlenir ve durumun olağan gelişi takip edilir. Böylece sürpriz doğum riski de en aza indirgenir.

Sırt Ağrıları ve Kramplar

Özellikle bu ilk hamileliğiniz ise, doğum yaklaştıkça bel ve kasıklarınızda şiddetli kasılmalar ve ağrılar hissedebilirsiniz. Vücudunuz doğum için hazırlanırken kaslarınız ve eklemleriniz gerilir.

Eklemlerinizin Gevşediğinizi Hissedersiniz

Hamileliğiniz boyunca relaksin isimli bir hormon bağlarınızı biraz gevşetir. Özellikle hamileliğinizin ilk üç aylık dönemlerinizdeki olası sakarlıkların sebebi bu olabilir. Doğumun yaklaşmasıyla tavan yapan bir gevşeme hissedersiniz.

Su Kesilmesi

Amniyotik denen bir sıvı ile çevrili olan fetüs, uterusunda büyür ve genişler. Sıvı koruyucuların bu koruyucu kesesi dolduğunda bazı kadınlardan su gelirken diğerleri için nispeten yavaş bir damlama olur.

“Kanlı gösteri” olarak adlandırılan bu akıntıya, hamilelik sırasında serviksi (uterusa açılan) engelleyen bir mukoza tıkacının salınması neden olur. Mukoza tıkacı serviks doğumun ilk aşamasında genişlemeye veya açılmaya başladığında gevşer.

Yoğun Görülen İshal

Rahiminizdeki kasların doğum hazırlığında gevşemesi gibi, vücudunuzdaki diğer kaslar da (rektumdakiler de dahil olmak üzere) ishale, hamilelik sırasında başka zamanlarda iyi hissettiğiniz sinir bozucu doğum belirtisine yol açabilir

Enerji Patlaması

Bazı anneler doğum öncesinde süper enerjik olabilir ama genel olarak sıkıştırılmış mesaneniz ve diğer organlarınızla birlikte, hamileliğin son günlerinde ve haftalarında iyi bir gece uykusu almayı zorlaştırabilir. Bu yüzden bu yastıkları yığın ve mümkünse şekerleme yapın.

Vajinal Akıntı Renk ve Tutarlılık Değiştirir

Doğumdan önceki son günlerde, muhtemelen artan veya kalınlaşmış vajinal akıntı görebilirsiniz. Bu kalınlaşmış, pembemsi akıntıya kanlı işaret denir ve doğumun yakın olduğunu gösteren iyi bir işarettir.

Erken Doğum Belirtileri

Doğum yapmak her kadın için farklı olacaktır, ancak doğuma başladığınızın ana işaretleri büyük olasılıkla güçlü, düzenli kasılmalar olur. Hamileliğiniz sırasında serviksinizde bir mukus tıkacı oturur. Bu mukus, serviksin açılmaya başladığına bir işarettir ve erken doğum belirtisi olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir