Lohusa Dönemini Daha Sakin Geçirme İpuçları

Hamilelik dönemi ve doğum sonrasında oluşan lohusa dönemi hemen hemen her kadının başına gelen durumlardır. Yani bu dönemlere olağanüstü gibi yaklaşmak yerine normalliği kabul edilmelidir. Hamilelik döneminde bir anne adayının alabileceği tüm önlemleri alınır ve önlem alma dönemi artık lohusalığa geçer. Lohusalık döneminde anne adayları yeni dünyaya alışma sürecinde olduklarından dolayı stres ve baskı içerisinde olabilirler. Lohusa dönemini daha sakin geçirme ipuçları bu yazımızda.

Lohusa Dönemi

Lohusa dönemi denilen dönem, doğumdan sonra annenin yaşadığı dönemdir. Bu dönem, eskilerin 40’ı çıkmak deyimine konu olan 40 gündür. Günümüzde uzmanlar bu dönemi 6 hafta olarak belirlerler.

Lohusa döneminde anne adayları, çevresi tarafından çember altına alınmış ve kendisine baskı kurulmuş gibi hissedebilir. Bazı durumlarda bu doğrudur da. Büyükler hayat tecrübeleri sebebiyle lohusa dönemindeki anneyi esir alabiliyorlar. Ayrıca çiçeği burnunda anne, yeni hayatına alışma durumunda olduğundan ve artık bebeğinin fiziki olarak yanında olabildiğinden dolayı ağır sorumluluklar hissederek kendi kendini baskı altına alabiliyor. Bu durumların hepsi bir araya gelince annede sinir, stres, sıkıntı gibi olumsuz duygular yaratabiliyor. Peki bu hislerden kurtulmanın yolları nelerdir?

Lohusa Dönemi Gerginliği

Lohusa dönemi gerginliği çoğu annenin yaşadığı durumlardandır. Anne yeni hayatına alışana kadar, kendini bebekle özdeşleştirene kadar, aile büyükleri inin gözünde annelik mertebesine erişene kadar yani 6 haftalık lohusa zamanı boyunca bu durum böyle sürüp gidebilir. Fakat bu duygu durumundan kısa sürede kurtulabilmek mümkün.

Lohusa dönemi gerginliğinden kurtulmak için günlük hayatta uygulayabileceğiniz birkaç püf nokta var. Bunlar şu şekilde:

• Sağlıklı beslenmeye dikkat etmek. Bu durum hem normal dönemde hem de lohusalık döneminde olması gereken beslenme şeklidir.

• Düzenli yürüyüş yapın ve oksijen alın. Bunlar sizi sakinleştirecek, nabzınızı düşürecektir.

• Bol bol egzersiz yapın. Egzersiz yaparken hamilelik dönemi hareketlerinden başlayarak idmanları günden güne artırabilirsiniz. Hemen en ağır egzersizden başlamayın.

• Bebeğinizin gelişiminden, emme düzeninden, sütün yetip yetmeyeceği gibi durumlardan dolayı kaygılanmamalısınız. Unutmayın ki ilk anne siz değilsiniz. Bu durumları yalnızca siz yaşamadınız. Zaten el verdiğince bebeğinize iyi bir yaşam vereceksiniz. Bu düşüncelerle yalnızca sinirlerinizi bozarsınız ve bu durum bebeğinizi de etkiler.

• Hamileliğinizin son dönemlerinde muhakkak emzirme, alt değiştirme, banyo yaptırma gibi eğitimleri almış olmalıydınız. Eğer bu eğitimleri almadıysanız da henüz çok geç değil. Lohusalık döneminde de birkaç derslik kursla bu eğitimleri alabilirsiniz.

• Emzirme kanallarındaki ani değişimle enfeksiyon kapabilirsiniz ya da ateşiniz çıkabilir. Bu durum hemen hemen her anne adayında olan bir durumdur. Endişelenmeyin.

• Normal doğum yaptıysanız doktorun önerdiği sıklıkta sıcak su banyosu yapmayı ihmal etmeyin. Bu banyo genital bölgenizdeki enfeksiyonların önlenmesinde yardımcı olur.

• Doğum sonrası depresyonuna karşı muhakkak sık sık dinlenin ve muhakkak uyuyun. Uykusuz kalmamanız depresyonun etkilerine karşı gelir.

• Gördüğünüz akıntılara ve kanamalara çok dikkat etmelisiniz. Beyaz ya da saydam renkli ve kokusuz ya da az kokulu akıntılarda herhangi bir problem olmamakla birlikte diğer türlü akıntı ve kanamalarda doktorunuza başvurun.

• Lohusa döneminde de kontrollerinizi ihmal etmeyin. Özellikle gebelik sürecinde fazla kilo aldıysanız, çoklu doğum gerçekleştirdiyseniz ya da bebeğiniz çok kilolu dünyaya geldiyse lohusalık döneminde mutlaka kontrollere gitmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir