Mol Gebelik ve Belirtileri Neler?

Halka arasında üzüm gebeliği olarak bilinen, Mol gebelik gerçek bir gebelik süreci değildir. Döllenme sürecinde oluşan bazı oluşumlar sonucunda, gebelik farklı şekilde işleyiş gösterir. Bir nevi yalancı gebelik olarak da toplum içinde bilinir. Mol gebelik, plasentanın; anormal gelişim göstermesi sonucu ortaya çıkar. Rahim içinde üzüm tanesi şekline benzeyen bol miktarda oluşumlar gelişir. Bu nedenle de bir tür üzüm gebeliği adı verilmiştir. Belirtileri ise normal gebelik süreci ile hemen hemen aynı diyebiliriz. Farklı olarak anne adayı, üzüm tanesine benzeyen parçalar düşürebilir. Aynı zamanda bulantı ve kusmalar da daha yoğun ve şiddetli görülebilir.

Mol gebelik belirtileri şöyledir:

• Adet gecikmesi görülür.

• Gebelik için yapılan test pozitiftir.

• Bulantı ve kusma problemleri sorunsuz hamileliğe oranla daha kötüdür. Nedeni ise bu hastalıkta salgılanan bhCG miktarının, normalin üstünde olmasıdır.

• Gebelerin bir bölümünde de üzüm tanesine benzer parça düşürme şikayetleri gözlemlenebilir.

Mol Gebelik Türleri Nedir?

Mol gebelik, Kompletmol ve Parsiyel şeklinde iki türü ayrılır.

• KompletMol gebelik; en sık gözlenen formu olarak karşımıza çıkar. Gebelik bir nevi plasenta dokularından meydana gelir. Bebeğe ait  doku bulunmaz. Bu gebelik türü, çekirdeksiz yumurtanın spermle döllenmesi sonucu gerçekleşir.  Yumurtanın çekirdeksiz olmasından dolayı normal bebek gelişimi olmaz ama anne karnında plasenta gelişmeye devam eder. Plasental yapılardan salgılanan beta HCG hormonu salgısı nedeniyle de, anne de gebelik belirtileri ortaya çıkar.

• Parsiyel-kısmi Mol; normal olmayan plasental oluşumu izlenir, bebeğe ait dokular bulunur. Bu gebelik sorunsuz yumurta hücresinin iki spermle döllenmesi neticesinde oluşur. Bebeğe dair dokular olsa da genetik olarak 69 kromozomlu yani fazla kromozoma sahip olduğundan dolayı, bebeğin yaşama şansı yoktur. Sebebi sorunsuz insan kromozom miktarının 46 olmasıdır.

Mol Gebelik Risk Faktörleri

Mol gebelik için en fazla risk faktörleri arasında görülen kişiler özellikle; ileri yaştaki anne adayları ve  sosyoekonomik seviyesi düşük olan anne adaylarının kötü beslenmesi diyebiliriz. Normal süreçte görülme oranı ise, bin gebelikte en fazla bir orana sahiptir. Ayrıca daha önce mol gebelik yaşayanlarda, tekrar mol gebelik yaşama oranı on kat daha fazla artabilir.  İki defa mol gebelik geçirmiş bir anne adayında ise, risk yüzde on daha fazladır. Tedavi süreci ise, genel anestezi altında yapılan operasyonla gebeliğe son verilir. Rahim ağzının genişletilmesi sonucu rahim içerisi boşaltılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir