Mutlu Bir Anne-Baba Olmanın 6 Altın kuralı

Anne baba olmak hayattaki en önemli görevlerden birisidir. Dünyaya bir çocuk getirmek ve bu çocuğu yetiştirmek anne babaların görevlerini tamamlamalarına da yardımcı olur. Anne babalar için önerilen bu uygulamaları yapmak, pozitif olmalarını da sağlar. Mutlu anne-baba olmanın 6 altın kuralı mutlu çocuklar yetiştirmek için de son derece önemlidir. Çocuklar ailelerin hislerinden büyük ölçüde etkilenir.

Bu nedenle onları negatif etkilememek adına pozitif olmaya anne babaların özen göstermesi gerekir.

Uygulanacak Kurallar

  1. Anne babalar için pozitif olmanın en önemli kurallarından bir tanesi çocuklara karşı her zaman yapıcı olmaktır. Yapıcı ebeveynler ile yetişen çocuklar gelecekleri konusunda da kararlarını daha doğru alırlar. Onları eleştirmeden yardımcı olmaya çalışan ebeveynler için bu durum oldukça önemlidir. Çocukların anne babalarına daha yakın olmalarını da sağlayan bu durum, çocuk gelişim uzmanları tarafından da önerilir. Her çocuk kendine özgüdür ve sizin bir parçanız olmaya onları zorlamamak gerekir. Aksi takdirde çocuk anne ve babadan negatif enerji alabilir.
  2. İletişim kurmak çocuğunuz ile aranızdaki duvarları da yıkacaktır ve pozitif ebeveyn olmanın altın kurallarından bir tanesidir. İletişim anne-baba ve çocuk arasında kurulan bir köprüdür, bu nedenle iletişimi arttırmaya yönelik çalışmalar yapmak gerekir. Eğer anne baba ve çocuk arasında jenerasyon farkı varsa iletişim kurma oranı düşer ve ebeveynlerin bu durumlarda yardım almaları son derece önemlidir. Kendi ile ilgili durumları sizinle daha rahat konuşan bir çocuk yetiştirmek istiyorsanız sizinle yapacağı paylaşımları arttırmaya da özen göstermeniz gerekir.
  3. Çocuğunuzla kaliteli vakit geçirmeniz pozitif ebeveynliğin önemli koşullarından bir tanesidir. Onunla sadece televizyon karşısında veya bilgisayar başında vakit geçirmeniz yetmez, kaliteli vakit geçirmek için sohbet etmek de gerekir. Bu durumu ailesiyle yaşayan çocuklar daha pozitif koşullarda yetişir ve sağlıklı iletişim kurma konusunda da başarılı olurlar. Çocukları ile günlük aktiviteleri üzerine de sohbetler yapan ebeveynler, başarılı yöntemler izlemiş olurlar.
  4. Kendinize de vakit ayırın. Ebeveyn olmak sizi dış dünyadan soyutlamamalı, aksi takdirde sizi daha pozitif biri yapmalıdır. Bu nedenle çocukların telaşına kendinizi kaptırıp bireysel kimliğinizden de uzaklaşmamanız gerekir. Bu durumu yaşayan anne-babalar pozitif kimliklerini kaybederler ve negatif enerjilerini ailelerine de yansıtırlar.
  5. Çocuklarınıza davranış bilinci ve sorumluluk da kazandırın. Küçük yaşlardan itibaren çocuklara davranış bilinci verilirse anne babanın etkisi çok daha sağlam olur. Çocukların sorumluluk duygusunun gelişmesi için de bu davranışların devamını düşünmeleri gerektiği öğretilmelidir. Kendi davranışlarını gözlemleyen ve bu davranışların sorumluluğunu alan çocuklar yetiştirmek için özen göstermek gerekir.
  6. Pozitif ebeveyn olmanın en etkili kuralı onlara sevildiklerini hissettirmektir. Sadece söylemek yetmez, çocuklarınızla geçirdiğiniz vakitle veya onlarla olan iletişiminizle sevginizi aktarmanız gerekir. Sevgi ile büyüyen çocuk her aşamada kendini gösterir ve sosyal ilişkileri de bu durumdan etkilenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir