Normal Doğumun Faydaları

Normal doğum faydaları: Doğum yapmak; mucizevi bir süreç olarak görülüyor. Her anne adayı bu süreci en iyi şekilde geçirmek için elinden geleni yapar. Bu süreçte hangi doğum yönteminin en avantajlı olduğu ise tartışma konusudur. Burada normal doğumun en faydalı yöntem olduğunu vurgulamak isterim. Normal doğum zamanımızda gebe kadınlara korkucu gözüküyor. Ama tercih edilmesi gereken en sağlıklı doğum yöntemi olduğunu unutmayınız.

En geniş tanımı ile 37-42. haftalar arasında kendiliğinden başlayan bir doğum eylemidir Normal doğum yapıldığında anne adayları kendilerini daha çabuk ve kolay bir şekilde toparlar. Hamilelik süresinde alınmış olan kilolarda daha hızlı bir şekilde verilir.  Sezaryenle doğum yapanlara oranla normal doğum yapanların hayata daha çabuk adapte olduğu bilinenler arasındadır. İnsanların önyargılarından kurtulması ile normal doğumun önemi anlaşılacaktır.

Normal Doğum Tamamen İçgüdüsel

Normal doğum tamamen içgüdüsel olarak gerçekleşir. Hiçbir müdahale olmaz. Geçmişte yapılan normal doğumlarda kadınların hayatını kaybetmesi ile günümüzde sezaryenle doğumun daha iyi olduğuna inanlar var. Fakat unutulmamalıdır ki geçmişte imkanların kısıtlı olması ve anne adaylarının yeterince bilinçli olmamasından dolayı doğumlarda anne ve bebek ölümleri yaşandı. Günümüzde ise normal doğumun hiçbir şekilde dezavantajı bulunmuyor. Hatta doktorlar anne adaylarını normal doğuma yönlendiriyor.

Normal doğumda anne adaylarına hiçbir şekilde suni sancı verilmiyor. Bunun haricinde de hiçbir müdahale de bulunulmaz. Normal doğumlarda anne ve bebeği için hiçbir risk yok ise doğum kendi sürecine bırakılıyor.  Bu nedenle de normal doğumun uzun ya da kısa sürmesi olabiliyor.

Normal doğum esnasın da anne adayları, bütün hareketlerinde serbest bırakılıyor. Anne adaylarının; yatmak ya da uzanmak gibi bir zorunluluğu yoktur. Ayakta ya da kendisini en rahat hissettiği bir biçim de ıkınır. Buna ilave olarak, anne adaylarına ilaç veya tıbbi bir müdahalede bulunulmuyor.

Normal genel olarak başarılı geçer. Fakat normal doğumun başarılı olması için ebeveynlere büyük iş düşüyor. Her şeyden önce anne normal doğuma ikna olmalı ve bu yöntemi benimsemesi lazım. Anne adaylarının doğru nefes alıp verme tekniklerini de uygulaması gerekir.

Normal Doğum Faydaları

Normal doğum faydaları şu şekilde sıralanabilir;

• Bebeğiniz faydalı bakteriler almış olacaktır

Bebeğiniz doğum kanalından geçerken, bağırsak sağlığına katkı sağlayan bakterileri alır ve bağışıklık sistemi güçlenir. Yapılan bazı araştırmalara göre bu öneli bakterileri alamayan bebeklerde, daha sonra ki yaşamlarında gıda alerjisine, astıma, saman nezlesine ve obeziteye daha yatkın oldukları belirtilmiş.

• Bebeğinizin ciğerlerinde bulunan sıvı temizlenir

Bebeğiniz rahim içinde iken ciğerleri sıvıyla dolu olur. Doğum esnasında olan hormonal değişiklikler sıvıyı temizlemeye başlar ve bebeğiniz doğum kanalından geçerken çoğu sıkılır. Daha sonra kalan sıvı doğum sonrasında öksürük ya da bebeğin vücudu tarafından emiliyor. Akciğerlerde sıvı kalırsa veya çok yavaş temizlendiğinde yeni doğan taşiknesi TTN ismiyle bilinen solunum sorunu görülebiliyor. Sezaryen ile doğan bebeklerde TTN daha yüksek bir risktir.

• Hastanede kalış süresi kısalır ve iyileşme süresi hızlanır

Normal doğumda 24 ile 48 saat sonrasında hastaneden çıkılabiliyorken sezaryen ile bu süre 2 ile 4 güne kadar çıkıyor. Normal doğum sonrasında günlük işlerinizi çok kısa bir süre içinde yerine getirebilirsiniz ama sezaryen ile büyük bir abdominal cerrahi olduğu için iyileşme süresi daha uzun ve zor oluyor. İlk hafta boyunca dinlenilme ve ağır bir yük kaldırılmamalı. Skarınızın tam olarak iyileşmesi 6 ile 10 haftayı bulabiliyor.

• Büyük cerrahi risklerden kaçınmış olacaksınız

Sezaryen doğumunda rahim de oluşan iltihap, bağırsak ya da mesaneye cerrahi bir zarar ve amniyotik sıvı embolizmi gibi ilave risklerde taşıyor.

• Erken emzirmeye daha yatkın olursunuz

Dünya Sağlık Örgütüne göre erken emzirmenin doğum sonrasında mümkün olduğunca en kısa zamanda başlatılmasını gerekiyor. 2012 yılında yapılan bir araştırmaya göre erken emzirme oranının sezaryen doğumun normal doğumdan daha düşük olduğunu belirtiyor.

• Bebeğin astım ve obezite riski azalmış olur

Yapılan araştırmalara göre, sezaryen doğumunda çocukluk çağında astım riski ! ve çocuklukta şişmanlık, normal doğuma oranla Yarttığı belirtiliyor.

• Normal doğum ile dünyaya gelen çocuklar daha az ağlayarak ebeveynleri ile olumlu bir iletişim kurar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir