Sağlıklı Hamilelik İçin Yapılması Gerekenler

Sağlıklı hamilelik için yapılması gerekenler kişiden kişiye farklılık göstermektedir.  Hamile kalmadan önce kesinlikle bir plan yapmayalı ve o plana sadık kalarak doğumunuzu gerçekleştirmelisiniz. Alkol ve sigaradan uzak durarak doktorunuza sağlıklı bir gebelik için yapılması gerekenleri danışın. Aşağıdaki listede sizlerle sağlıklı bir hamilelik için yapılması gerekenleri sıralayacağız.

Tükettiğiniz Yiyeceklere Dikkat Edin

Hamilelik süresince tükettiğiniz yiyeceklere dikkat edin, bebeğin gelişim süreci için gereken folik asit, protein ve demir bakımından içeriği bol olan besinleri yemeye çaba gösterin. Özellikle lifli yiyecekler tüketerek kabız olmanızın önüne geçebilirsiniz. Çünkü hamilelikte kabızlık çok sık rastlanan bir durumdur.

Bol Su Tüketmek

Bol su tüketmek, sadece hamileler için değil bütün insanlar için gerekli bir durumdur. Vücudumuzun büyük çoğunluğu sudan oluşur. Ayrıca vücudumuz bazı işlevlerini gerçekleştirmek için suya ihtiyaç duyar. Su, sizi açlık krizlerinden de hamilelik sırasında kurtarır.

Sağlıklı Ara Öğünler Tüketmek

Sağlıklı ara öğünler tüketmek hamilelik sırasında oldukça faydalı olan bir durumdur. Özellikle kavrulmuş kuruyemişleri tercih edebilirsiniz. Çünkü çiğ kuruyemişler sindirim sisteminize zarar verebilir, bunları sindirmede zorluk yaşayabilirsiniz.

Egzersiz Yapın

Hamilelik döneminde egzersiz yapın. Doğumun kolay gerçekleşmesi ve fazla kilo almamak için şart bir durumdur.

Gebenin hamilelik boyunca doktor kontrolü altında hangi aylarda spor ve egzersiz yapması gerektiğini ve sakıncalı durumları bilmesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir