Yeni Annelerin Emzirme Döneminde Yaptığı Yanlışlar

Yeni annelerin emzirme döneminde yaptığı yanlışlar vardır. Yeni anne olduğu için, tabii bir süre alışma sürecinde olan anne bazı yanlışlara düşebilir. Bebekler ilk 6 ay yalnızca, anne sütüyle beslenerek gelişirler.  Ek gıda döneminden sonra, bu süreç 1 yaşına kadar devam edecektir. Bu önemli dönemde, annelerin sıklıkla düştüğü birkaç hata bulunur. Hamilelik dönemi bittikten sonra, emzirme telaşı yaşanır ve çevrenizden, daha önce emziren annelerden, internetten pek çok bilgi sahibi olabilirsiniz. Kulaktan dolma bilgilerle, emzirme dönemini stresli ve gergin bir ruh haliyle geçirebilirsiniz. Sağlıklı bir şekilde bilgi sahibi olursanız, bebeğiniz daha sağlıklı ve mutlu olacaktır. Bu nedenle siz annelerin de bazı noktalara daha dikkatli yaklaşmaları gerekir.

Yeni Annelerin Emzirme Dönemindeki Yanlışları Nelerdir?

Yanlış Pozisyon:

Yeni annelerin emzirme döneminde yaptığı yanlışlar listesinde öncelikle yanlış pozisyon gelir. Anneler, bebeklerinin memeyi tam olarak emip emmediği konusunda emin olamayabilir. Areola denilen memedeki esmer kısmı, ağzına bütünüyle almamış bebek bu sebeple, gerekli sütü almak için çabalar, meme ucunu yaralar. Bu durumda ise anne, meme acısından emziremez duruma gelebilir.

Bebeğin süte kolay ulaşması için, doğru pozisyonda tutulduğundan emin olmanız önem taşır. Bebeğinizin, omuz ve vücudu memeye doğru durmalıdır.  Burnu ise meme başı hizasında durmamalıdır. Eller ile memeye müdahale edilerek, sütün hızlı geleceği görüşü de tamamen yanlış bir görüştür. Eller bebeğin, konforu ve taşınması için kullanılmalıdır.

Bebeğe Su İçirmek:

Özellikle sıcak yaz aylarında yeni doğan bebeklere su verilmesi sıklıkla yapılan hatalar arasındadır. Çevrenizden veya annenizden duyarak bebeğe su vermeniz önerilmez.  Anne sütünün �’i sudur, bu nedenle bebeğiniz besin ve su ihtiyacını bu yolla giderir.

Kilo Vermeye Çalışmak:

Kilo vermeye çalışmakta, yeni annelerin emzirme döneminde yaptığı yanlışlar arasında sayılır. Sağlıklı ve dengeli beslenerek, kilo vermeye çalışırsanız bir sorun yaşamayabilirsiniz. Fakat uzun süre aç kalarak ya da yanlış beslenerek kilo vermeniz, sütünüzü etkiler. Böylece bebeğiniz yeteri kadar beslenemez ve gelişemez. Emzirme döneminde, kilo vermek pek çok kadının hayali olabilir ama doğru zamanı beklemek daha önemlidir. Sağlıklı beslenerek kilo verilmesinde bir sakınca olmayabilir.

Saat İle Emzirme:

Bebeğiniz ağladığı halde emzirme saatinin gelmesini beklemeniz yanlış bir davranıştır. Sık sık emzirmek veya iki saatte emzirmek en çok tercih edilen yöntemler arasındadır. Ayrıca doğrudur fakat bebeğiniz emmek istediğinde de geri çevirmeniz yanlış olur. Bebeklerin beslenme düzeni de bebeklere göre değişebilir.

Meme Ucu Yaraları Şikayetleri:

Yeni annelerin emzirme döneminde yaptığı yanlışlar arasında, meme ucu yaralarından şikayetçi olmak da görülebilir. Yara sonucunda anne, bebeğini emzirmek istemeyebilir. Meme ucunda yara varsa, acı hissediyorsanız doğal yöntemlerle tedavi etmeye çalışabilirsiniz. Fakat kesinlikle emzirmekten vazgeçmeniz önerilmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir