Yeni Doğan Bebeklerin Bakımı ve Bez Seçimleri

Öncelikle Yeni bebek sahibi olan annelerden ve bebeklerinden söz etmekle yazımıza başlamak isteriz. Yeni bebek sahibi anneler, özellikle ilk defa bebek sahibi olanlar bu süreçte oldukça hassas olur ve bu hassasiyetine rağmen çocuğu ile sağlıklı kararlarla ilgilenebilmek adına mücadele içine girerler. Bu annelerin haklı bir çabasıdır. Nitekim yeni doğan bebekler her anlamda hassas olurlar ve hem bedenine hem de ruhuna iyi gelecek somut ve soyut unsurlara ihtiyaç duyarlar. Bu ihtiyaçlarını her ne kadar sözle ifade edemese de yüzündeki ifadelerle, özellikle de ağlayarak dile getirebilirler. Tabii annelerin hislerini de yadsımamak gerekir. Her annenin çocuğunun dille ifade edemediğini anlayabildiği olağanüstü bir gerçeklik olduğu hem anneler hem de diğer pek çok kadın tarafından bilinir. Anne oldukları an itibariyle özel bir yetenek kazanan kadınlar, kazandıkları hislerden oluşan yetenekleri ile çocuklarına en güzel duygularla bakabilir.Peki hem keyifli ve mutluluk verici hem de zorlu bu süreçte bebeklerin bakımı nasıl olmalıdır? Bebek bakımının bir parçası olan bezlerin seçiminde ve kullanımında nelere dikkat edilmelidir? Yazımızın ana konusunu teşkil eden bu soruların cevaplarına birlikte bakalım. Öncelikle bebek bakımına ilişkin birkaç bilgi ve öneri ile başlamak isteriz.

Bebek Bakımına İlişkin Bilinmesi Gerekenler

Bebek bakımına ilişkin bilinmesi gerekenler nelerdir? Öncelikle bebek bakımının hassasiyet gerektiren bir iş olduğunu belirtmek isteriz. Annelik duygusunu tatmış olan her kadın bunu çok iyi bilir. Bebek sahibi olan anneler bir değil birden çok noktaya dikkat etmeli ve sağlıklı yöntemlerle bebeklerine bakmalıdır.

• Bebeklerin ilk altı ay anne sütü ile beslenmesi gerekir.

• Altı ay sonrasında en sağlıklı ek gıdalar seçilmeli

• Bebeklerin bez seçimlerinde dikkatli olunmalı

• Kıyafetleri cildine dost olacak ürünlerden olmalı ve yıkanıp ütülenerek bebeğe giydirilmeli

• Bebeklerin biberon ve emziklerinin temizliğine özen gösterilmeli

• Bebek mama kapları, biberonların cam vb. sağlıklı ürünler olmasına dikkat etmeli

• Bebeklerin şampuan ve krem gibi bakım ürünlerinde hassan, ciltlere uyumlu seçimler yapılmalı.

Tüm bunlar bebeğin özellikle beden ve cilt sağlığı için önemli detaylar olarak karşımıza çıkar. Anneler bu detaylara dikkat ettiği takdirde bebeklerini en sağlıklı bir şekilde büyütebilirler. Beslenmeden giyinmeye, bakıma kadar her bir detay önem arz eder. Hassas sürecin en değerli varlıklar olan bebekler anne ve babalarından en iyi ilgi ve bakımı isterler. Sözünü etmiş olduğumuz bu detaylara dikkat edilmesi halinde bebeklik süreci en güzel şekilde geçebilecektir. Tüm bunlara bir ek bilgi daha sunmak isteriz. Bebekler her ne kadar konuşamasa da hissedebilen varlıklardır. Bu sebeple de anne ve babaların sevgilerini ondan esirgememesi ve doğru temas ve bakışlarla bu sevgilerini ona göstermeleri gerekir. Bu da bakımın bir parçası olma özelliği taşır.

Bebeklerin Bedensel Bakımları ve Giyimi

Bebeklerin bedensel bakımları ve giyimi bakımlarının bir parçasıdır. Bebeklerin sağlığını doğrudan etkileyebilecek özellikte bir parçadır da diyebiliriz.  Öncelikle bebeklerin bakımlarına ilişkin rutin detaylardan söz etmek isteriz.  Anne gerek banyoları gerekse de günlük bakımlarını aksatmadan sağlamalıdır. Bebeklerin altlarının düzenli aralıklarla değiştirilmesi ve sürekli kontrollerinin sağlanması önemlidir. Nitekim bebeklerin ciltleri fazlasıyla hassastır ve hassas bir bakımı ve temizliği ister. Bakım noktasında bir başka detay bebeklerin temizliği ve cilt bakımı için kullanılan ürünlerin kalitesidir. Yetişkin bireylerde bile ürün seçiminde hassas ve tene uygun seçimlerin yapılması önemli olurken bu bebeklerde iki kat hatta daha fazla önemli olur. Bebeklere doktorların önerisi olan, bebek cildine uygun olacak ve dermatolojinin bebeklere uygundur dediği ürünler kullanılmalıdır? Aksi ürünler bebeklerin cildinde kalıcı ve geçici hasarlar yaratabilir.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken husus kıyafetlerin seçim ve temizliği ile bebek bezleridir. Bebeklere seçilecek kıyafetlerin üretimleri bebeğin cilt sağlığı için önemlidir. Ayrıca dışarıdan alınan yeni kıyafetler yıkanıp ütülendikten sonra bebeğe giydirilmelidir. Bu işlemler her defasında sağlanmalı yıkanan kıyafetler ütülendikten sonra giydirilmelidir. Ayrıca bebeklerin kıyafetleri belirli ısıda ve bebek kıyafetlerine özel ürünlerle yıkanmalıdır. Gelelim bebeklerin bezlerine bebek bezleri bakımın en önemli parçasıdır. Bebek bezlerinin seçimleri bebeğin cildine uygun olacak markalar üzerinde yapılmalı ve belirli aralıklarla uygun bir şekilde değiştirilmelidir. Tüm bunlara dikkat ederek en hassas dönem olan bebeklik dönemini en sağlıklı biçimde geçirebilirsiniz.

Bebeklerde Bez Seçiminin Önemi

Bebeklerde bez seçiminin önemi konusu da ayrı olarak değinmek isteriz. Bez deyip geçmemek gerekir. Nitekim aynı bez iki bebekten birinin cildine iyi gelirken diğerine iyi gelmeyebilir. Bunda yalnızca bezin değil, bebek cildinin de etkili olduğunu söyleyebilmemiz mümkündür. Piyasa üzerinde çok çeşitli tür ve özellikte olduğu belirtilen bezler bulunur elbette. Ancak görselde birbirlerine yakın olsalar da cilt uyumları ve birtakım özellikleri ile birbirlerinden ayrılırlar. Sızdırma durumu, emiciliği, yaptırma bantları, cilde uyumlu dokusu gibi çok çeşitli özellikleri ile piyasa üzerindeki bezleri ayrıştırmak mümkündür. Annelerin bebekleri için bez seçiminde bulunurken bahsettiğimiz bez özelliklerine dikkat ederek seçim yapması gerekir. Emici mi? Yapıştırma bantları kaliteli mi? Sızdırma yapar mı? Dokusu nasıl? Gibi sorulara bebek cildine uygun düşecek cevapları veren bez markalarına yönelmek gerekir. Ancak bazen bebek ciltlerinin en kaliteli ve tüm özellikleri taşıyan bezlere karşı da reaksiyon gösterebildiğini ifade etmemiz mümkündür. Bunu da ancak deneme yoluyla anlamak mümkün olur. Ayrıca ne kadar kaliteli ve bebeğinizin cildine uyum sağlayan bezi seçerseniz seçin düzenli olarak değiştirmezseniz bebeğinizin cildi yine reaksiyon gösterecektir. Bebek bezlerinin düzenli değişimi ve bebek bezi değişirken bebeğin temizlik ve bakımının sağlanması da bu sürecin önemli bir parçasıdır.

Bez Değişimi Esnasında Kullanılacak Bakım Ürünleri

Bez değişimi esnasında kullanılacak bakım ürünleri ve bunların uygulama şekilleri de bebek bezi seçimi kadar önemli olur. Nitekim bebeklerin her aşamada temiz olması ve en iyi bakım ürünleri ile bakımlarının yapılması sürecin önemli parçalarından biri olarak annelerin karşısına çıkar. Bez değişimi sürecinde bebek cildine uygun temizleme mendilleri, pudra ve pişik önleyicisi ve tedavi edici kremler kullanılmalıdır. Bu işlem her bez değişiminde düzenli şekilde uygulanmalıdır. Tabi bebek bezi seçimi ne denli önemliyse pişik kremlerinin, pudraların ve temizleme mendillerinin de seçimi önemlidir. Bunlar doktor onaylı, bebeklere özel olarak üretilmiş ürünlerden oluşmalıdır. En sağlıklı bakım bu şekilde olacaktır. Bunların yanı sıra bebek bezi değiştirme şekli ve krem, pudra gibi bakım ürünlerinin kullanım sırası da önem arz eder. Bezler temiz bir ortamda ve bebekle anne yalnızken değiştirilmelidir. Ayrıca kremler cilde yavaş ve yumuşak bir şekilde yedirilmeli, o esnada bebeğe gülümsemek, ona onunla oyun oynuyormuş hissi uyandırmak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir