Yeni Doğan Bebeklerin Uykusu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yeni doğan bebeklerin uykusu hakkında bilinmesi gerekenler anne adayları için çok önemlidir. Çünkü çoğu anne ilk dönemler bebeklerini uyutamadıkları için hem bebek hem de ebeveynleri sorun yaşayabilir. 9 aylık hamilelik sürecinde uyku düzeni hakkında bilgilerin yeteri kadar öğrenilmesi sayesinde bebek dünyaya geldikten sonraki 3 aylık süreç çok daha kolay atlatılacaktır.

Yeni Doğan Bebeklerin Uyku Süresi

Yeni doğan bebeklerin uyku süresi hakkında anneler karar vermekte zorlanabilir. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalarda yeni doğan bebeklerin günde 16 ile 18 saat uyuması gerektiği açıklanmıştır. Uyku süresi bebeğin büyümesi ve vücudundaki yapıların gelişmesi için çok önemlidir Çünkü yeni doğan bebekler 2- 3 saatlik uyku periyotları ile bu süreci tamamlarlar. Uyuyup uyanarak geçirdikleri günlerinde uyanık oldukları süreleri beslenerek geçirirler. Bu bilgi anne ve babaların bebeklerinin doğumu ardından uzun uykular çekebilecekleri düşüncesini de ortadan kaldırır. Çünkü yaklaşık 2 saatte bir uyanan bebeğiniz özellikle beslenmek için size ihtiyaç duyacaktır.

Yeni Doğan Bebeklerin Uyuyabileceği Ortamlar

Yeni doğan bebeklerin uyuyabileceği ortamlar kesinlikle orta sıcaklıkta olmalıdır. Ne bebeği huzursuz edecek kadar sıcak ne de üşütecek kadar soğuk olmamalıdır. Ilık ortamlar bebeklerin rahat uyumasını sağlamakta oldukça etkilidir. Diğer bir husus ise sessizliktir. Bu durum neredeyse her annenin bildiği bir durumdur. Nasıl ki yetişkinler sesli ortamlarda rahat uyuyamıyorsa bu özellik bebeklerde de aynıdır.

Bebeklerin rahat uyuması için doğa sesleri dinletmenin de çok yararlı olduğu konusunda yorumlar yapılmıştır. Fakat bu tarz seslerin de yüksek seste olmaması daha iyi olacaktır. Çok karanlık olmamakla birlikte bebeği rahat edecek fazla ışıkta engellenmelidir.

Bebeği Gece ve Gündüze Adapte Etme Süreci

Yeni doğan bir bebeğe sahip olacak ailelerin bilmesi gereken önemli şeylerden birisi de bebeklerin kısa süre içinde belli bir gece- gündüz rutinine alışamayacak olmasıdır. Bebeği gece ve gündüze adapte etme süreci 6 ay kadar sürecektir. Çünkü bebek anne karnındayken herhangi bir gece gündüz ayrımına alışmamıştır. Doğduğu dünya onun için çok farklı ve yenidir. Fakat ilk 3 ay iyi değerlendirildiğinde 6 aydan daha kısa sürede adaptasyon gerçekleşebilir. Bebeği daha kısa sürede adapte edebilmenin formülü aslında çok kolaydır. Yapmanız gereken tek şey, kendi yaptığınız şeyleri bebeğinize uygulamanızdır. Biz yetişkinler sabahları sohbet, yeme içme ve diğer aktiviteleri yaparız. Geceleri ise daha pasif ve sessiz bir yaşam süreriz. Bu uygulamalara bebeğinizi dahil ederek onu gece ve gündüz rutinine alıştırmak kolaydır. Sabahları bebeğiniz ile daha çok ilgilenerek, aktiviteler yaparak, sohbet ederek onu gündüz saatlerinde aktif olmaya geceleri ise daha sessiz olmaya teşvik etmek mümkündür.

Yeni Doğan Bebeklerin Uykusu Hakkında Püf Noktalar

Yeni doğan bebeklerin uykusu hakkında püf noktalar ile henüz bebek sahibi olmamış aileler bile kolayca bebeklerinin uykusunu kontrol altına alabilir.

• Bebeğin huzursuz olmasını beklemeden uyutun. Yeni doğan bebekler uyandıktan sonra 1- 2 saat içinde tekrar uyuma isteği duyacaktır. Bebek bu isteği ağlayarak ve huzursuzluk yaparak belli etmeden önce onu uyutarak daha huzurlu bir süreç yaşayın.

• Bebeğiniz ile aynı odada kalmalısınız. Anne kokusu ve sesinin bebekler üzerinde sağladığı sakinleştirici etki ile daha rahat uyuyacaktır.

• Bebeğinizi kundaklayın. Kundaklanan bebek kendisini anne rahminde hissedeceği için çok daha huzurlu olacaktır.

• Bebeğinizi sallayın. Elinizle ya da beşiğinde çok hissettirmeden hafif hafif sallanmasını sağlayacak hareketler yapın. Bu sallanma anne karnında hissetmesini sağlayacağı için bebeğinizi kısa sürede uykuya daldıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir