Yeni Doğanlar İçin Geliştirici Oyuncaklar

Yeni doğanlar için geliştirici oyuncaklar seçilirken mutlaka bebeğin iletişim yeteneğini kuvvetlendirecek seçimler yapılmalıdır. Özellikle 0 ile 6 ay arasında bebeğin etrafı ile etkileşim kurma yeteneği şekillendiği için oyuncaklar bu konuda oldukça etkili olacaktır. Bebeğin yeni dünyayı öğrendiği bu süreçte, bizler gibi şekil ve dokuları algılayabilmesini sağlayan da ilk 6 ay boyunca oynadığı oyuncaklardır. Bu oyuncakların bebeklere bir zararı dokunmayacak, güvenli olanlar içinden seçilmelidir.

Yeni doğan bebeklerin oyuncaklarla oynama sebebi oyuncakların dikkat çekici olması. Bu dikkat çekme işlevi oyuncağın şekli, canlı rengi, hareketli olması ya da ses çıkarması ile sağlanabilir. Fakat bunların da aşırıya kaçması sonucu bebek rahatsızlık duyabilir. Aşağıdaki listede yeni doğan bebeklerin rahatlıkla kullanabileceği, eğlenceli olduğu kadar öğretici, güvenli ve dikkat çekici oyuncaklar vardır.

Yeni Doğanların Gelişmesini Sağlayan Oyuncaklar

Yeni doğanların gelişmesini sağlayan oyuncaklar, bu görevlerini hem fiziksel hem de kişisel olarak yapabilir. Yani bebeğin beyin gelişimini olumlu etkileyen oyuncaklar olduğu gibi egzersiz yaparak vücudunu geliştiren oyuncaklar da mevcuttur.

1. Duyusal Oyuncaklar: Duyusal oyuncaklar adından da anlaşılabileceği gibi, bebeklerin duyu organları ile algılayabileceği özellikleri olan oyuncaklardır. Bu oyuncaklar sayesinde bebeğin görme, işitme, dokunma gibi duyuları gelişir. Genellikle ses çıkaran ya da hareket eden oyuncaklardır. Bu nedenle bebeklerini ilgisini çekerken, odaklanma yeteneklerini de geliştirir. Ayrıca basit neden- sonuç ilişkileri kurmasını da sağlar. Bu ilişkiler dokunduğu şeyin sallanacağı ya da ses çıkaracağı gibi ilişkilerdir.

2. Dönenceler: Genellikle beşiklere takılan dönenceler, hemen hemen her bebeğin vazgeçilmez ilk oyuncağıdır. Hareket eden ve müzik çalan bu dönenceler, bebeğin yine duyu organlarının aktifleşmesini sağlar. Bu durumu değiştirmek ve bebeğin göz koordinasyonunu güçlendirmek için dönenceler, mutlaka tercih edilmesi gereken oyuncaklardandır.

3. Doldurulmuş Hayvanlar: Elbette güvenli ve eğlenceli olması nedeniyle doldurulmuş hayvanlar da bebekler için en uygun oyuncaklar arasındadır. Özellikle yatmadan önce yanına doldurulmuş hayvan konulan bebekler daha rahat ve huzurlu uyuyacaktır. Annesinin kokusunun üstüne sinmiş olması da bebeklerin daha konforlu hissetmesini sağlayabilir.

4. Diş Halkaları: Elbette 0 ile 6 ay arasındaki bir bebeğin diş halkasına neden ihtiyaç duyacağını merak edenler vardır. Diş halkasının sadece diş çıkaran bebekler için kullanıldığını sanmak yanlıştır. Bebek ilk 6 ay içinde dünyayı anlamaya ve keşfetmeye yönelir. Bu da belli cisimleri ağzına sokmak isteyeceği anlamına gelir. Zaman geçtikte bebeğinizin eğlendiği ve sevdiği oyuncaklarından olacaktır.

5. Oynama Matı: Yeni doğanların gelişmesini sağlayan oyuncaklar arasında bulunan oynama matı; jimnastik matı ya da alt değiştirme matı olarak da bulunabilir. Bu matların ortak özellikleri yumuşak bir yüzeye sahip olması ve üzerinde bebeğinizin ilgisini çekerken bir yandan da vücut gelişimini destekleyecek oyuncakların bulunmasıdır. Matın üzerindeki sallana oyuncaklarla oynamak, onlara dokunmak isteyen bebeğiniz her uzandığında kollarını kullanmayı öğrenecek, dokunma ve algılama konusundaki yeteneği gelişecektir.

6. Yumuşak Aynalar: Bebeklerin ilk doğduğu aylarda aynaya bakma istekleri çok yüksektir. Çünkü etrafındaki kişileri görmesine rağmen kendisini görememiştir. Sıklıkla göremediği şeyleri ayna ile görmesi de onda merak uyandıracaktır. Bu nedenle yumuşak aynalar oldukça dikkat çekici ve bebeğin etrafını tanımasında etkili olabilir. Eğilip bükülen, yumuşak yapıya sahip olan bu aynalar bebeğinizin kendini tanımasındaki en büyük yardımcınız da olabilir.

7. Çıngıraklar: Yeni doğanların gelişmesini sağlayan oyuncaklar bebeğin motor becerilerini geliştirmeyi amaçlamıştır.  Bebeğin dokunduğu şeylerin ses çıkardığını algılamasını, yani neden- sonuç ilişkisi kurmayı öğrenmesini sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir