Hamilelikte Beslenme

Hamilelikte beslenme, anne adayı için oldukça önemli bir durumdur. Fetüsün gelişimi için beslenmeye dikkat edilmesi gerekilmeli. Sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek isteyen anneler gebelik beslenmesini önemsemek durumundadır. Bebeğin bedensel ve zihinsel gelimi doktorlar bazı temel besin maddelerinin üzerinde sıkça durmakta ve annenin bunları tüketmesi konusunda öğüt verirler. Anne tarafından tüketilen besinlerin bebeğe plasenta aracılığı ile geçtiğini herkesçe bilinen bir olaydır. Plasentaya halk arasında eş adı verilir. Annelerin bu süreçte kalori ihtiyacının ise 20 olduğu bilinmektedir. Hafta arttıkçabu büyük bir artış gösterir. Annenin aldığı besinlere bu haftadan sonra oldukça dikkat etmesi gerekir.

Sigara ve alkol tüketimi anne karnında bebeğin olumsuz sağlık koşulları yaşamasına neden olur. Ayrıca bazı besinlerin alınmaması da bebeğin gelişimini etkilemekte ileriki yaşlarda bazı ciddi problemlere yol açar.

Gebelik Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Gebelik beslenmesi nasıl olmalıdır sorusunun cevabını yazımızın devamında açıklayacağız. Gebelikte mutlaka alması gereken temel besin maddeleri vardır. Bu maddeler aşağıdaki gibidir;

Protein:

Protein insan hayatındaki en temel besin maddelerinden birisidir. Gebelik süresi boyunca annelerin protein gereksiniminin normal süreçten 5-20 gram daha fazla olduğu ifade edilir. Günlük yaşamda ise tüketilen birçok besinden protein ihtiyacını karşılamak mümkündür. Bu noktada tam yağlı sütten, peynire, yoğurttan yumurtaya, tavuktan balığa kadar kırmızı et, bakla, kuru fasulye, nohut ve bezeye gibi bakliyatlar protein açısından zengin gıdalar arasında yer alır.

Kalsiyum:

Anne karnında bulunan fetüsun kemik ve diş gelişimi önemli olmakla birlikte 8. haftadan itibaren başlamaktadır.Özellikle annelerin kalsiyum alma miktarı bu süreçte artmaktadır. Hamilelikte alınması gereken kalsiyum miktarının yaklaşık olarak 1200 miligram olduğu ifade edilir. Bu noktada süt ürünleri de ihtiyacı karşılamak için karşılanabilecek bu ihtiyacın az olması durumunda ekstra da tüketilmesi mümkündür. Önemli olan nokta ise süreçte az kalsiyum miktarının hem bebeğe hem de anneye zarar verdiği ifade edilebilir. Aynı zamanda az kalsiyum alımı annede diş çürümeleri ve diş kayıplarına yol açabilir. Hamilelikte beslenmedüzenininoldukça büyük bir önem arz ettiği anne tarafından kesinlikle unutulmamalıdır.

Folik asit:

Hamilelikte beslenmesırasında, bebeğin omurga gelişimi açısından oldukça nemli bir vitamin olan folik asit gebelik süresi boyunca mutlaka yeteri kadar folik asit alınmalıdır. Sürecin son zamanlarında ise folik asidin önemi doktorlar tarafından vurgulanmakta olup yumurta, yeşil yapraklı sebzeler, bakla, bezelye ve turunçgiller folik asidin zengin kaynakları arasında yer alır.

A, B12 ve C vitamini:

Hamilelik boyunca bebeğin sağlıklı gelişimi için önemli rol oynayan A, B12 ve C vitamininin anneniin de sağlığını koruduğu ve vücut direncini arttırdığını söylemek mümkündür. Bu ihtiyaç yeşil yapraklı sebzelerde de oldukça fazladır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir