Hamilelikte Kilo Alımı

Her vücudun kendine has biyolojik gelişimi ve yağ yakma potansiyelinin farklı olması;hamilelikte kilo alımı bünyesinde anne adaylarının farklı kilo alım süreci ile yenide şekilleniyor. Uzman kontrolünde yapılan doğru beslenme planı uyguladığı takdirde hamilelik evresi olağanüstü bir şekilde sağlıklı beslenme yolu ile atlatılabiliyor. Günümüzde bu olay pek mümkün değil gibi görünüyor çünkü iki kişi olarak düşünülen anne adayı her zaman daha çok yemesi için adeta çevreden baskılanıyor.

Bu süreçte daha çok yemeliyim algısı ile gebe anne adayları daha çok yemek, pasta, tatlı ve turşu yeme eğilimi gösteriyor. Zayıf bir şekilde hamileliğe başlayan bir anne adayı ile kilolu bir anne aydının aldığı kilo ve görüntü düzeyi birbirinden farklı bir nitelik gösteriyor. Bu kapsamada uzman hekim kontrolünde bir hekimce sağlıklı bir beslenme programının düzenleneli doğru beslenme şekilleri ile gebelik süresini kaliteli bir şekilde geçirmelisiniz. Kilolu bir anne adayı olarak sağlıklı bir şekilde kilo almak istiyorsanız Doktor tavsiyesini ivedilikle dinlemeyi ihmal etmemelisiniz.

Anne Adayları ne kadar Kilo Alıyor? İdeal Kilo Alım Süreci

Gebelik süreci her biri kendi içinde değerlendiren annenin yanı sıra aile olarak eş, varsa diğer çocukların belirli bir beslenme şekillerini anne adayı için yeniden düzenlemeleri gerekiyor.  Bu kapsamda anne adayları ne kar kilo alıyor?  İdeal Kilo alım süreci nasıl İlerlemeli?  Gibipek çok soru merakla araştırılmaya devam ediyor. Normal şartlarda normal bir hamilelik süreci geçiren anne adayları ilk üç ayda toplamda 2 ya da 3 kilo alabiliyor. İdeal kilo alım sürecinde anne adayları haftada 500 gram kilo alarak gebelik sürecini kontrollü bir şekilde geçiriyor. Bu aşamada en çok dikkat edilmesi gereken konulardan bir tanesi sağlıklı yaşama ve beslenme alışkanlığının tüm zamana göre yeniden planlanması olarak görülüyor.

Anne adayı olarak gebelik süresi boyunca yoğun kızartma tuzlu, şekerli ve yağlı besinlerden uzak durarak sağlıklı bir kilo alma aşaması kaydetmelisiniz. Sebze meyve tüketimin artırmalı kilo ve yağ yakım sürecini hızlandırarak doğa yürüyüşleri ve hafif spor hareketleri yapmayı bu süreçte önemle devam etmelisiniz. İdeal kilonuza hamileyken sonra da kavuşmak istiyorsanız hamilelikte normal seyirlerde seyreden bir kilo dengesini yakalamalı karbonhidrat ve aşırı unlu yiyeceklerden uzak durmalısınız. Uzmanlara göre annenin sağlıklı bir beslenme koşullarından normal ve zinde bir fizyolojik aşamalardan geçmesi bebeğe de eşsiz kazanç ve sağlıklı bir kas gelişim süreci olanağı kazandıracaktır.

Kilo Alım Analizi ve Kilo Kontrol Dengesi

Hamilelik süresince kilo alım süreci türlü tedavi olanaklarına ve beslenme duyarlılıklarına göre hızlı bir yağ yakma sürecine dönüştürülüyor. Kilo alım analizi ve kilo kontrol dengesi her an değişiklik gösteren bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü anne adaylarının metabolizma hareketliliği,  yağ ve sıvı indeksi oranı her biri birbirinden farklı bir yapıya sahip olarak siteme kaydediliyor.Halk ağzındaki söyleyişi iki can taşıyorsun biraz daha yemek yemelisin tavsiyeleri tamamıyla gelenekçi bir söylentiden ibaret olarak karşımıza çıkıyor. Kilo almaya devam eden bir anne iseniz ve bu durumdan çokça şikâyet ediyorsanız bu savı hemen çürütmeli; iki kişilik olarak değil size yeterli gelene kadar kilo dengenizi koordine edecek kadar besin tüketmelisiniz. Bol sıvı tüketerek su tüketimini artırmalı kafein, gazlı ve alkol içeren içeceklerden de uzak durmalısınız. Aksi takdirde aldığınız kilolar devasa boyutlara geldiğinde çok geç kalabilir;  şeker/diyabet, kalp,  akciğer ve karaciğer yağlanması gibi pek çok hastalığa davetiye çıkarabilirsiniz. Uzmanlarca annelerin kilo alım analizi ise şöyle açıklanıyor:

  • 1-3 ay arasında yaklaşık olarak 2 kilo alımı
  • 3-6 arası yaklaşık olarak 6 kilo alımı ve
  • 6-9 ay arasında 4 kilo alımı ‘nın yanı sıra bebeklerde 3,5-4 kg kendi kilosu
  • Plesanta ağırlığı:0,5-1 kg
  • Amniyotik sıvı ağırlığı:1 kg
  • Göğüsler 0,5 kg
  • Uterus:1 kg
  • Anne kan hacmimdeki artış seviyesi:1,5 kg
  • Yağ deposu seviyesi: 3 ve daha fazla kg.
  • Artan Kas dokusu ve hücre içi sıvı ise:2-3,5 kg arasında değişiyor ve anne bebek kilo analizi ve kilo kontrol dengesi bu sayede uzman hekim gözetiminde kazanılmış oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir